ВІТАЄМО ОЛЕКСАНДРА РЕЄНТА З 75-РІЧЧЯМ!

ВІТАЄМО ОЛЕКСАНДРА РЕЄНТА З 75-РІЧЧЯМ!

10 травня відзначає свій ювілей відомий вчений-історик, організатор науки, громадський та освітній діяч, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України Олександр Петрович Реєнт.

На сьогодні ювіляр плідно працює на науковій ниві – як адміністративний керівник він є заступником директора з наукової роботи та завідувачем відділу історії України XIX – початку XX ст. Інституту історії України НАН України; як історик та краєзнавець О. П. Реєнт має значний творчий доробок. Він є автором індивідуальних та колективних монографій, наукових статей, редактором та укладачем енциклопедичних та довідкових видань, словників тощо. Також працює як редактор наукових часописів, зокрема є заступником головного редактора «Українського історичного журналу» та головним редактором журналу «Краєзнавство». О. П. Реєнт є членом низки експертних та атестаційних комісій, вчених рад наукових установ, виступав науковим керівником та консультантом для авторів дисертаційних досліджень.

На професійній ниві його здобутки оцінено багатьма відзнаками: відмінник освіти України (1996), заслужений діяч науки й техніки України (1997), лауреат премії ім. М. І. Костомарова НАН України (1997), лауреат державної премії України в галузі науки й техніки (2001), лауреат премії Національної спілки краєзнавців України імені Дмитра Яворницького (2008), «Почесний краєзнавець України» (2016). О. П. Реєнт є повним кавалером ордена «За заслуги» (2006, 2013, 2019) та ордена Святого рівноапостольного князя Володимира Великого (2006, 2011, 2014).

Організаційний талант О. П. Реєнта дозволив йому об’єднати під своєю орудою не лише професійні колективи очолюваних ним відділів та кафедр, а й широкі громадські кола дослідників, зокрема краєзнавців. З 2012 р. він є незмінним головою Національної спілки краєзнавців України. У межах цієї роботи ним здійснюється контроль за розвитком значної кількості різноманітних дослідницьких проєктів та ініціатив.

Ювіляр має тісні та плідні зв’язки з Переяславщиною. Як науковець та функціонер він тривалий час взаємодіє з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та НІЕЗ «Переяслав». Зокрема, упродовж 2005–2016 рр. займав посаду завідувача кафедри всесвітньої історії та методики навчання, є почесним професором (з 2009 р.) та почесним доктором (з 2016 р.), був членом Спеціалізованої ради із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора історичних наук вказаного закладу, також на сьогодні він є членом його наглядової ради.

Як вчений-історик О. П. Реєнт є співавтором розділу «Переяслав у XIX ст.» колективної монографії «Переяслав у віках» (Київ, 2007), підготовленої до 1100-річчя міста Переяслава Інститутом історії України НАН України, Інститутом археології НАН України та місцевим університетом.

Як голова НСКУ ювіляр бере участь у різноманітних спільних заходах (форумах, конференціях, презентаціях тощо). Починаючи з 2012 р., він є постійним учасником щорічного Всеукраїнського історико-культурологічного форуму «Сікорські читання» – знакового зібрання в галузі науки та культури, співорганізаторами якого є Університет Григорія Сковороди в Переяславі, НІЕЗ «Переяслав» та Національна спілка краєзнавців України. За його ініціативи в 2013 р. було започатковано вручення у Переяславі щорічної Премії імені Героя України Михайла Сікорського НСКУ. У 2015 р. О. П. Реєнт виступив автором ідеї реалізації регіонального рекреаційно-репрезентаційного проекту «Переяславщина – історико-культурна перлина України». Також значну увагу він приділяє заохоченню місцевих дослідників, які, за його підписом, отримали численні відзнаки (дипломи, почесні грамоти, грамоти, подяки) Національної спілки краєзнавців України.

Шановний Олександре Петровичу! Колектив НІЕЗ «Переяслав» щиро вітає Вас з днем народження, бажає міцного здоров’я, професійного й творчого натхнення, життєвих успіхів та перемог. Зичимо многая літа!