Переяслав – одне з найдавніших та найбільших міст Київської Русі. Історія міста налічує понад 1000 років. У 1054 р. було створено Переяславське князівство і його першим князем став один із синів Ярослава Мудрого – Всеволод.
Виставки
23 травня 2024 р. у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка відбулося відкриття виставки «Збірка Тараса Шевченка «Три літа» в ілюстраціях Людмили Башук». Захід проходив у рамках науково-просвітницького проєкту «Десяте літо», що є платформою для презентації та реалізації наукових і просвітницьких задумів, покликаних забезпечити процес національно-патріотичного виховання громадян через втілення шевченківських постулатів та розкриття світоглядних сенсів творчого доробку Кобзаря.
У «Музеї козацької слави. Роботи Василя Завгороднього» Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» створено виставку «Традиційна гуцульська різьба» (із музейного зібрання НІЕЗ «Переяслав»). Для огляду представлено предмети декоративного різьблення другої половини ХХ ст., виготовлені в західних регіонах України, зокрема на Гуцульщині.
18 травня 2023 року в експозиції хати ткача, що знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відкрито виставку «Вишиванка – одвічний предків талісман» (на матеріалах фондової колекції НІЕЗ «Переяслав»). Виставка присвячена Дню української вишитої сорочки.
Під такою назвою, із перефразованих слів Т. Шевченка, 20 квітня о 15.00 у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка відкрилась виставка живописних робіт Світлани Леонтьєвої. На мистецьку гостину: «Злети Світлани Леонтьєвої: і пензлем, і душею до небес!» завітали митці та посадовці від культури Переяслава, гості міста, музейні працівники.
4 квітня 2023 р. у Музей книги та друкарства України відбулася культурно-мистецька акція – відкриття виставки «Георгій Ткаченко (1898-1993): маляр та бандурист». Приурочена вона до 125-ої річниці від дня його народження. Це спільний проєкт Департаменту КМДА, Музею книги і друкарства України, Національної академії мистецтв України, Музею кобзарства НІЕЗ «Переяслав», Київського кобзарського цеху. На виставці, в основному, представлені роботи із приватної колекції українського художника-графіка, академіка Національної академії мистецтв України, Народного художника України, лауреата літературно-мистецької премії ім. І. Нечуя-Левицького, близького друга Г. Ткаченка – Василя Перевальського.
Борітеся – поборете!
Вам Бого помагає.
За вас правда, за вас слава
І воля святая!
Т. Шевченко
У Музеї трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» співробітниками науково-дослідного відділу археології НІЕЗ «Переяслав» створено виставку «Археологічні скарби Галини Бузян: Коломийщина ІІ». Її приурочено до 70-ліття від дня народження археологині, музеєзнавця та пам’яткоохоронця Переяславського краю – Галини Миколаївни Бузян. На теренах переяславського музейництва науковиця працює вже більше 47 років. Із них 32 роки вона плідно й натхненно співпрацювала з Героєм України, Будівничим музеїв Михайлом Івановичем Сікорським. За час професійної кар’єри вона виступила організатором та учасником багатьох експедицій по вивченню спадщини трипільців-землеробів на теренах Середнього Подніпров’я та Подністров’я. Особлива сторінка її археологічного життя розкопки трипільського поселення Коломийщина ІІ. Історія, результати та матеріали цих досліджень і складають основу пропонованої виставки.
27 січня 2022 року в Музеї «Заповіту» Т.Г.Шевченка відбулося урочисте відкриття виставки «Козацтва славного часи: різьблені картини Івана Чередніченка».
21 січня 2022 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі, в рамках Всеукраїнського історико-культурологічного форуму до Дня Соборності України та Дня пам’яті Героїв Небесної сотні, відкривається виставка «Україна незалежна. Україна соборна. 1917 – 2022 рр.», яку презентує Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав».