Культурно-освітні заходи

ОДЯГ У ЖИТТІ ТА ТВОРЧОСТІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

20 травня 2024 р., вшановуючи пам’ять Великого Кобзаря, у Комунальному закладі Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат «Патріот» для учнів 11 класу автором цього допису прочитано лекцію «Символіка типологічного відображення одягу в житті та творчості Т. Г. Шевченка». Свою розповідь лектор доніс через ілюстративний матеріал, що демонструвався на екрані: репродукції автопортретів Т. Шевченка. Аудиторії було повідано про ставлення й використання Т. Шевченком одягу різного типу впродовж життя, надано перелік залишків посмертного гардеробу поета. Особливе зацікавлення в ліцеїстів викликала розповідь про труднощі Т. Шевченка, пов’язані з носінням форменого одягу під час заслання в солдати. У викладі йшлося й про сприйняття та потрактування образу Т. Шевченка сучасниками, події, що відбувалися навколо імені Кобзаря.

ЛЕКЦІЯ «КОЗАЦТВО В НАРОДНИХ ДУМАХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПІСНЯХ»

17 травня 2024 року учням 8 класу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський ліцей «Патріот» молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Світлана Пригонюк прочитала лекцію «Козацтво в народних думах та історичних піснях».

«УКРАЇНСЬКА ДОЛЯ, ВИШИТА ДУШЕЮ»: У МУЗЕЇ ЗАПОВІТУ ПРЕЗЕНТУВАЛИ РЕПЛІКУ ШЕВЧЕНКОВОЇ СОРОЧКИ

16 травня в Україні урочисто відзначається День вишиванки, влаштовуються різноманітні виставки, флешмоби, дефіле, благодійні концерти, ярмарки та ін. Музей Заповіту Т.Г.Шевченка не залишився осторонь святкування і запропонував надзвичайно цікавий культурологічний захід «Українська доля, вишита душею», на якому відбулася презентація репліки сорочки Тараса Шевченка, вишитої його сестрою Яриною. Її оригінал знаходиться у Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка. Точну копію сорочки за світлинами відшила Тетяна Радіоненко – завідувачка відділу «Меморіальний музей Г.С.Сковороди» і водночас талановита майстриня-вишивальниця, учасниця культурно-мистецького проєкту «Переяславська сорочка».

МАЙСТЕР-КЛАС «ПИСАНКА-МАЛЬОВАНКА НА ДЕРЕВ’ЯНІЙ ОСНОВІ»

У цьому році, 5 травня православні християни святкують одне з найбільших церковних свят – Великдень. Це світле свято в пам'ять про диво Воскресіння Ісуса Христа відзначається християнами всього світу протягом багатьох століть. Всі ми чекаємо це свято з піднесеним настроєм, надіями та сподіваннями.

ЧАРІВНИЙ СВІТ ПИСАНКИ

23 квітня 2024 року під такою назвою для співробітників Київського обласного відділення Малої академії наук (керівник С. Сажко) та її слухачів етнографом Віктором Ткаченком проведено майстер-клас з розпису великоднього символу – писанки.

СТУДІЯ ВИШИВКИ «ПЕРЕЯСЛАВСЬКА СОРОЧКА»

Третій рік у Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» діє Культурно-мистецький Всеукраїнський вишивальний проект «Переяславська сорочка». Важливим напрямком проекту є відродження, збереження та поширення давніх технік народної вишивки шляхом вивчення та популяризування сорочок із музейного зібрання Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

ЛЕКЦІЯ «БУКРИНСЬКА ЕПОПЕЯ»

18 квітня 2024 р. учні 11-А класу (класний керівник Лазарєва Інга Вікентіївна, вихователь Чубар Юлія Павлівна) Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський ліцей «Патріот» у Музеї-діорамі «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року» прослухали лекцію «Букринська епопея», яку прочитала завідувач НДВ «Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року» Бойко Надія Андріївна. Лектор розповіла присутнім про кровопролитні бої на правому березі Дніпра по створенню Букринського плацдарму, з якого планувалося спочатку визволити Київ, процитувала спогади учасників та очевидців цих боїв, назвала причини невдачі наступу з Букринського плацдарму та деталізувала перегрупування радянських військ на Лютізький плацдарм, з якого і було визволено Київ 6 листопада 1943 р.

КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ВИШИВАЛЬНИЙ ПРОЕКТ «ПЕРЕЯСЛАВСЬКА СОРОЧКА»

Культурно-мистецький Всеукраїнський вишивальний проект «Переяславська сорочка» розпочав роботу травні 2022 р. Цю подію було приурочено до 100-річчя від дня народження Героя України, фундатора музеїв Переяслава – Михайла Івановича Сікорського. Робота проекту спрямована на популяризацію музейної колекції натільного одягу Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» та відродження давніх вишивальних традицій Переяславщини. На основі ознайомлення із автентичними сорочками музейного зібрання ми запрошуємо кожного бажаючого долучитися до проекту, отримати навики давніх технік народної вишивки та виготовити собі сорочку або оздобити сучасний одяг оригінальними орнаментами переяславських сорочок.

ЛЕКЦІЯ: «САКРАЛЬНІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ РУШНИКІВ»

10 квітня 2024 року у Музеї українського рушника була прочитана лекція «Сакральність українських рушників» для учнів 11 класу Переяславського ліцею-інтернату «Патріот».

ЛЕКЦІЯ «ЗАМКИ ТА ФОРТЕЦІ ІСТОРИЧНОЇ ПЕРЕЯСЛАВЩИНИ»

11 квітня 2024 р. кандидат історичних наук, завідувач науково-дослідного сектору «Археологічна експедиція» Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Прядко Олександр Олегович в Переяславському ліцеї «Патріот» провів лекцію для учнів 9 класу на тему: «Замки та фортеці історичної Переяславщини».