Культурно-освітні заходи

«ВІДКРИЙМО ДЛЯ СЕБЕ КОБЗАРЯ!» КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ЗАХІД ПРОВІВ МУЗЕЙ ЗАПОВІТУ Т. Г. ШЕВЧЕНКА БІЛЯ ЦЕРКВИ СВЯТОГО ГЕОРГІЯ ІЗ С. АНДРУШІ

Цьогоріч Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відзначає 60-річчя з часу свого створення. 1964 року на цій території на честь 150-річчя з дня народження Тараса Шевченка було створено лісопарк та перший в Україні етнографічний музей просто неба. Тут експонуються об’єкти народної культури, що презентують духовну спадщину українців. Зокрема, це й пам’ятки з місць, де творив геній України – Тарас Шевченко – сіл В’юнище та Андруші.

ЕКСПОЗИЦІЙНИЙ ОБ’ЄКТ МУЗЕЮ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ СЕРЕДНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ – ШКОЛА ІЗ с. ВЕЛИКА КАРАТУЛЬ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКОГО Р-НУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛ. ВІДСВЯТКУВАЛА СВОЮ 120-ТУ РІЧНИЦЮ

6 вересня до Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини завітали учні та вчителі Великокаратульської гімназії Переяславської міської ради на ювілей школи – 120 років! Скільки поколінь дітей, вчителів, працівників причетні до цієї школи! І у кожного свої неповторні спогади про школу, бо насамперед школа – це не тільки стіни, це дух, пам’ять, традиції та наступність поколінь!

НАУКОВЦІ МУЗЕЮ ЗАПОВІТУ НА «ШЕFEST» В МОРИНЦЯХ

17-18 серпня в селі Моринці, на батьківщині Тараса Шевченка, відбувся традиційний фестиваль – Ше.Fest. Це великий культурний проєкт, заснований десять років тому на початку російсько-української війни. Він вже виростив ціле покоління українців.

ОДЯГ У ЖИТТІ ТА ТВОРЧОСТІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

20 травня 2024 р., вшановуючи пам’ять Великого Кобзаря, у Комунальному закладі Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат «Патріот» для учнів 11 класу автором цього допису прочитано лекцію «Символіка типологічного відображення одягу в житті та творчості Т. Г. Шевченка». Свою розповідь лектор доніс через ілюстративний матеріал, що демонструвався на екрані: репродукції автопортретів Т. Шевченка. Аудиторії було повідано про ставлення й використання Т. Шевченком одягу різного типу впродовж життя, надано перелік залишків посмертного гардеробу поета. Особливе зацікавлення в ліцеїстів викликала розповідь про труднощі Т. Шевченка, пов’язані з носінням форменого одягу під час заслання в солдати. У викладі йшлося й про сприйняття та потрактування образу Т. Шевченка сучасниками, події, що відбувалися навколо імені Кобзаря.

ЛЕКЦІЯ «КОЗАЦТВО В НАРОДНИХ ДУМАХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПІСНЯХ»

17 травня 2024 року учням 8 класу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський ліцей «Патріот» молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Світлана Пригонюк прочитала лекцію «Козацтво в народних думах та історичних піснях».

«УКРАЇНСЬКА ДОЛЯ, ВИШИТА ДУШЕЮ»: У МУЗЕЇ ЗАПОВІТУ ПРЕЗЕНТУВАЛИ РЕПЛІКУ ШЕВЧЕНКОВОЇ СОРОЧКИ

16 травня в Україні урочисто відзначається День вишиванки, влаштовуються різноманітні виставки, флешмоби, дефіле, благодійні концерти, ярмарки та ін. Музей Заповіту Т.Г.Шевченка не залишився осторонь святкування і запропонував надзвичайно цікавий культурологічний захід «Українська доля, вишита душею», на якому відбулася презентація репліки сорочки Тараса Шевченка, вишитої його сестрою Яриною. Її оригінал знаходиться у Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка. Точну копію сорочки за світлинами відшила Тетяна Радіоненко – завідувачка відділу «Меморіальний музей Г.С.Сковороди» і водночас талановита майстриня-вишивальниця, учасниця культурно-мистецького проєкту «Переяславська сорочка».

МАЙСТЕР-КЛАС «ПИСАНКА-МАЛЬОВАНКА НА ДЕРЕВ’ЯНІЙ ОСНОВІ»

У цьому році, 5 травня православні християни святкують одне з найбільших церковних свят – Великдень. Це світле свято в пам'ять про диво Воскресіння Ісуса Христа відзначається християнами всього світу протягом багатьох століть. Всі ми чекаємо це свято з піднесеним настроєм, надіями та сподіваннями.

ЧАРІВНИЙ СВІТ ПИСАНКИ

23 квітня 2024 року під такою назвою для співробітників Київського обласного відділення Малої академії наук (керівник С. Сажко) та її слухачів етнографом Віктором Ткаченком проведено майстер-клас з розпису великоднього символу – писанки.

СТУДІЯ ВИШИВКИ «ПЕРЕЯСЛАВСЬКА СОРОЧКА»

Третій рік у Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» діє Культурно-мистецький Всеукраїнський вишивальний проект «Переяславська сорочка». Важливим напрямком проекту є відродження, збереження та поширення давніх технік народної вишивки шляхом вивчення та популяризування сорочок із музейного зібрання Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

ЛЕКЦІЯ «БУКРИНСЬКА ЕПОПЕЯ»

18 квітня 2024 р. учні 11-А класу (класний керівник Лазарєва Інга Вікентіївна, вихователь Чубар Юлія Павлівна) Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський ліцей «Патріот» у Музеї-діорамі «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року» прослухали лекцію «Букринська епопея», яку прочитала завідувач НДВ «Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року» Бойко Надія Андріївна. Лектор розповіла присутнім про кровопролитні бої на правому березі Дніпра по створенню Букринського плацдарму, з якого планувалося спочатку визволити Київ, процитувала спогади учасників та очевидців цих боїв, назвала причини невдачі наступу з Букринського плацдарму та деталізувала перегрупування радянських військ на Лютізький плацдарм, з якого і було визволено Київ 6 листопада 1943 р.