НОВІ НАДХОДЖЕННЯ ДЛЯ РЕЕКСПОЗИЦІЇ МУЗЕЮ ІСТОРІЇ УПЦ. 159-ТА РІЧНИЦЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИТРОПОЛИТА ВАСИЛЯ ЛИПКІВСЬКОГО

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ ДЛЯ РЕЕКСПОЗИЦІЇ МУЗЕЮ ІСТОРІЇ УПЦ. 159-ТА РІЧНИЦЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИТРОПОЛИТА ВАСИЛЯ ЛИПКІВСЬКОГО

Василь Костянтинович Липківський [7(20).3.18642 – 7.11.1937] – церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, борець за автокефалію українського православ’я, талановитий проповідник, перший митрополит відродженої Української Автокефальної Православної Церкви (1921 – 1927).

Рідний онук митрополита Костянтин Олександрович Липківський, для реекспозиції Музею історії Української Православної Церкви, подарував ювілейну монету «Василь Липківський» присвячену 150-й річниці від дня народження митрополита. Також він передав Музею свою книгу з автографом «Тіні незабутих предків». У ній онук митрополита розповідає про самовіддане служіння Василя Липківського, який особисто відвідав і служив службу Божу українською мовою більш ніж у 600 парафіях, здійснив численні переклади українською богослужбової та релігійної літератури. Митрополит активно працював над становленням і зміцненням Української національної церкви. Йому вдалося перетворити її на впливовий фактор життя тогочасного українського суспільства. Були також передані збірники наукових праць з матеріалами конференцій, присвячених служінню і спадщині Митрополита Василя Липківського.

Митрополит Липківський у віці 73 роки був заарештований за звинуваченням: керівник націоналістичної організації, яка ставила за мету відокремлення України від Росії і створення самостійної держави. 27 листопада 1937 року він був розстріляний, точне місце поховання невідоме.

У 1989 році митрополит Василь Липківський реабілітований «за відсутність складу злочинів». ІІІ помісний собор УАПЦ 27 листопада 1997 року канонізував Василя (Липківського).

Висловлюємо щиру вдячність Констянтину Липківському та Олені Крушинські (праправнучці митрополита) за надані артефакти, які стануть експонатами музею і свідчитимуть про українську церковну історію. У родині Липкіських зберігаються 3 унікальні речі: натільний хрестик, митрополит особисто хрестив Костянтина Олександровича, фотографія отця Василя Липківського 1903 року і митрополичий жезл.

Молодший науковий співробітник Музею історії УПЦ        Авраменко С. М.