Для Т. Г. Шевченка завжди були небайдужими долі всіх поневолених народів, особливо слов’янських. А питанням слов’янської єдності на той час цікавились передові особистості багатьох країн.
Поема «Єретик», яку Т. Шевченко писав восени 1845 р. у селі Маріїнському (датував 10 жовтня), а початок-присвяту трохи пізніше – 22 листопада 1845 р. у Переяславі, присвячена чеському і словацькому філософу, історику, діячу національного відродження Павлу-Йосефу Шафарику, про якого чимало розповідав поетові вчений-славіст О. Бодянський. Головним героєм поеми виступає національний герой Чехії Ян Гус. У деяких рукописних списках поема ще називалась «Іван Гус». За свідченням В. Білозерського, «Шафарик, читаючи оце послання Шевченкове, плакав вдячними сльозами».
Поема з її посвятою стала найповнішим виявом поглядів Т. Шевченка на слов'янство як сім'ю рівноправних народів, «дітей старих слов'ян», які мають усвідомити цю єдність і вкупі вести боротьбу проти колоніальної залежності від різних «господарів» за своє національне, політичне, соціальне, релігійно-духовне відродження.
Ідея "Єретика" єднає Гуса–Шафарика–Шевченка. Вона підсилюється образом слов'янського моря як символу братерства слов'янських народів.
У своєму творі, поставивши за приклад дії Яна Гуса, Т. Шевченко закликає слов'ян до єдності, до зближення на шляху спільної боротьби з іноземними загарбниками. Поет добре відгукується про видатних людей слов'янства, які своєю працею і боротьбою служили справі єднання і дружби народів.
Ця полум’яна присвята досі хвилює і наснажує душу:
Слава тобі, любомудре,
Чеху-слав’янине!
Що не дав ти потонути
В німецькій пучині
Нашій правді. Твоє море
Слав’янськеє, но́ве!
Затого вже буде повне,
І попливе човен
З широкими вітрилами
І з добрим кормилом,
Попливе на вольнім морі,
На широких хвилях.
Слава тобі, Шафарику,
Вовіки і віки!
Що звів єси в одно море
Слав’янськії ріки!
Постать Яна Гуса захоплювала Т. Шевченка як живе втілення мужності, незалежності, сили переконань, великої віри в народ і його правду, як втілення рис характеру, які хотів бачити автор у своїх сучасників.
Завідувач НДВ «Музей «Заповіту» Т. Г. Шевченка» Н. Кухарєва
https://niez.com.ua/museums/entsyklopediia-zapovidnyka/istorychnyi-kalendar/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%96%D1%97/1581-22-lystopada-u-pereiaslavi-t-shevchenko-napysav-prysviatu-do-poemy-ieretyk.html#sigProIdbeee33a2a7