Комплекс споруд "ДВІР ТКАЧА"

Ткацтво – одне з найдавніших занять населення України.Протягом століть в кожній селянській сім’ї пряли, ткали, так як у побуті користувалися в основному домотканою тканиною. Одяг, постільна білизна, речі побуту були домашнього виробництва. Двір складаєтьсяз: хати, повітки, сажу.

Хата побудована в кінці ХІХ ст. у с. В’юнище Переяславського повіту Полтавської губернії, демонтована, перевезена та встановлена на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в 1970 р.

Хата – зрубна чотирьохкамерна споруда типу: хата + сіни + хатина + комора. Дах чотирисхилий, покритий очеретом. Стіни хати та хатини мазані та білені, а комори зовні та зсередини мають відкритий зруб. У хаті (житловій кімнаті) та сінях глинобитна долівка. Хатина та комора мають дощану підлогу, високо підняту над землею. Споруда має сім вікон. У житловій кімнаті чотири: по одному на напільній та причілковій стінах, два на фасадній. Хатина має три вікна. Крім того, на тильній стіні хати вгорі є невеличке запічне віконце.

Інтер’єр житлової частини традиційний. Ліворуч від дверей піч з лежанкою (комин – на стовпцях), від неї до причілкової стіни насланий дощаний піл. Над полом на стінах – полиця та жердка. По периметру хати розташовані лави, а по діагоналі від печі стіл. На божницях встановлені ікони. Ліворуч від столу – ткацький верстат. Навпроти печі, на лаві біля вікна – днище з гребнем. Поруч стоїть прядка. Над дверима – полиця, встановлена на кронштейнах, що прикрашені вирізьбленими стилізованими зображеннями силуетів коня та півня.

У сінях та хатині розташовані численні знаряддя праці та пристрої для ткацтва.

У дворі господарські будівлі:

Повітка збудована в кін. ХІХ ст. у с. В’юнище Переяславського повіту Полтавської губернії, демонтована, перевезена та встановлена на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини у жовтні 1971 р.

Споруда двокамерна, призначена для утримання худоби. Стіни складені з тесаного кругляка в зруб («простий замок»). Крокви з’єднані попарно дерев’яними тиблями, нижче – горизонтальними жердинами. Нижні кінці крокв врубані у верхні вінці зрубу. Дах солом’яний, чотирисхилий. Спереду він виступає, створюючи невеликий навіс. Будівля має двоє однопільних дверей. Стеля відсутня, підлога – земляна.

Саж збудований на поч. ХХ ст. у с. В’юнище Переяславського повіту Полтавської губернії, демонтований, перевезений та встановлений на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини у листопаді 1971 р. Призначався для відгодівлі свиней.

Споруда однокамерна. Стіни викладені із суцільних колод «у чашу з лишком». Будівля піднята над землею на кам’яних стояках для стікання нечистот, підлога дощана. Дах очеретяний. Горище вислане очеретом, використовувалось як курник.

 

 Молодший науквовий співробітник НДС "Музей народного одягу Середньої Наддніпрянщини"      Бондаренко М.І.