Будівля сільської управи із с. В’юнище Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл.

Будівля сільської управи – орган сільського самоврядування, який забезпечував збір державних податків, нагляд за відбуванням повинностей селянами, за справністю мостів, шляхів, станом посівів зернових, лісів, водоймищ, за дотриманням громадського порядку. Розпорядчим органом сільської громади був сільський схід – збори представників від усіх домогосподарств. Тут отримували допомогу при пожежах та повенях, розподіляли землю між общинниками, вирішували питання окремих господарств у громаді, питання будівництва, утримання шкіл та шпиталів.

Споруда сільської управи збудована в кінці ХІХ ст. в селі В’юнище Переяславського повіту Полтавської губернії сільськими майстрами. Хата чотирьохкамерна: канцелярія + сіни + холодна + комірчина. Стіни хати складені в «зруб», сіней – в «шули». Стіни хати оббиті дранкою-«шерцовкою», вкриті товстим шаром глини та білені, на стелі – дошки, покладені в розбіжку на повздовжній сволок. Чільна і тильна стіни сіней не мазані й не білені. У сінях п’ятеро дверей. Хата має сім вікон на шість шибок: три – на чільній стороні, три – на причілках, одне – на тильній стороні. Внутрішні перегородки збудовані закладкою «в шули» з не товстого дерева. Долівка у хаті: канцелярії, сінях, холодній, комірчині – глинобитна. Навколо стін – призьба: на чільній та на тильній стороні з дощок, на причілкових – з лози. Дах чотирисхилий, критий очеретом по латах.

Перевезена, встановлена та реконструйована на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в 1971–1972рр.

Інтер’єр сільської управи – в центрі стіл сільського старости, над столом літографія середини ХІХ ст. «Катерина ІІ в гостях у М. В. Ломоносова». Праворуч стіл писаря. Біля столу «Зерцало», друга половина ХVIII ст. На стінах карти Полтавської губернії та Переяславського повіту.

Холодна – місце відбування покарань. Староста мав право покарати селянина за дрібні провини, на 1-2 доби посадити в холодну. Тут тримали злочинців до прибуття поліції.В канцелярії та холодній представлені манекени старости, писаря та заарештованого.

       Завідувач НДС "Музей декоративно-ужиткового мистецтва Київщини"                               Степанова О.П.