Попередження

JFolder::files: шлях не є текою. Шлях: [ROOT]/images/arhitektyru

Повідомлення

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/arhitektyru
Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

Музей  народної архітектури та побуту  Середньої Наддніпрянщини – перший в Україні музей просто неба, створення якого почалося в 1964 році. В основу його концепції покладено принцип еволюції народного житла від найдавніших часів до XX ст. Забудова музею проводилася вільно-кутковим способом з майданом посередині, як у типовому українському селі.

У скансені на мальовничій Татарській горі, на території площею 25 га розташовано близько 300 об’єктів , з них – 122 пам’ятки народної архітектури XVII-XIX ст., у тому числі 20 дворів з хатами та господарськими будівлями, представлено більше 20 тисяч експонатів: твори народних майстрів, знаряддя праці, речі побуту, археологічні матеріали, документи, фотографії.

Серед найцінніших архітектурних пам’яток: церква Покрови Пресвятої Богородиці (початок XVII ст.) та дзвіниця (середина XVIII ст.) з Правобережної Київщини; церква Святого Георгія (середина XVIII ст.) з Переяславщини, увічнена Т.Г. Шевченком на сепії «Андруші»; лісний кордон – будинок лісної охорони (кінця XIX ст.) з Київського Полісся; корчма (початку XIX ст.) з м. Переяслава.

Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини має такі розділи: археологічний, українське село Середньої Наддніпрянщини другої половини XIX– початку XX ст.; сільські ремесла та промисли; вітряки та водяні млини. Особливістю музею є показ ремесел та промислів основних етапів еволюції житла.

Забудова музею копіює українське село.

Принцип забудови – безсистемно-вуличний з базарною площею та окремими кутками. В основі експозиції – двір – головна виробничо-економічна одиниця індивідуального ведення селянського господарства. Двори відкриті, з безсистемним розміщенням будівель, розміри і характер яких залежать від їх функціонального призначення та майнового статку господарів.

Чільне місце в селянській садибі другої половини XIX ст. займає хата. Своєрідність народного житла Середньої Наддніпрянщини – в оздобленні його інтер’єру. В експозиції хат представлено розписані скрині, божниці, різьблені сволоки, столи, мисники, дерев’яні та глиняні миски, рушники, килими, скатерті, ліжники, рядна, ряднини – робили кожне житло не тільки затишним, але й не схожим одне на одне.

В археологічному відділі експонуються реконструкції Добраничівської стоянки пізнього палеоліту (Х тис. до н.е.), житло черняхівської культури II-V ст.; рештки глинобитної печі XI ст., павільйон «Житлово-господарський комплекс X ст. з Києва» - оригінал та його реконструкція (садиба киянина, відтворена за проектом В. Харламова у 1980 році за матеріалами розкопок 1973 року на Подолі в Києві), пізнього періоду половецьке святилище XII – першої половини XIII ст. та ін.

Окрасою музею є два рукотворні ставки, дендропарк з десятками тисяч дерев та кущів. Вдало використано природний ландшафт та відтворено народні традиції озеленення дворів, вулиць, вигонів, майдану. Городи, сади, квітники, декоративні насадження надають музею життєвості й мальовничості.

В окремих архітектурних пам’ятках і спеціально побудованих павільйонах створено 13 тематичних музеїв, експозиції яких розкривають історію землеробства, хлібопекарства, сухопутного транспорту, науки і техніки, народного побуту, традицій, звичаїв та обрядів, народної творчості.