Музей відкрито в 1978 році на честь 120-річчя від дня народження письменника. У пам’ятці української народної архітектури XIX ст. відтворено інтер’єри кабінету та вітальні батьківського будинку Шолом-Алейхема (Соломона Рабиновича). Представлені такі речі: меблі, посуд, сімейні світлини, предмети побуту.
Історико-літературна експозиція розповідає про життєвий і творчий шлях видатного єврейського письменника, який народився 2 березня 1859 року в Переяславі в родині дрібного крамаря, у 1876 році з відзнакою закінчив Переяславське повітове училище і почав писати художні твори на ідиш.
Перу Шолом-Алейхема належать такі всесвітньо відомі твори як «Хлопчик Мотл», «Тев’є-молочар», «З ярмарку», роман «Мандрівні зорі» та багато інших.
Експонуються твори Шолом-Алейхема, видані різними мовами у різні роки і в різних країнах, документи, листи, театральні афіші, світлини із вистав, ілюстрації до його творів художників М. Горшмана, Е. Кравцова, З. Толкачова, портрети письменника пензля художників В. Василенка, Г. Інгера, Є.Вассермана, З. Толкачова.
Особливе місце в експозиції займає розповідь про родину Шолом-Алейхема: брата, дружину, дітей та матеріали про перебування онуків – Шевріна та Белл Кауфман у Переяславі – на батьківщині діда.
Експозиція розповідає про зв’язки класика з відомими російськими та єврейськими письменниками – М. Горьким, В. Короленком, Л. Толстим, А.Чеховим, І.-Л. Перецом, Мен-деле Мойхер-Сфорімом, Х.-Н. Бяликом.
Широко представлені матеріали по вшануванню пам’яті Шолом-Алейхема. З нагоди 125-річчя від дня народження письменника, у 1984 році перед приміщенням музею йому встановлено пам’ятник роботи відомого московського скульптора М. Альтшулера.