Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини

Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини

Музей знаходиться в пам’ятці народної архітектури,  будинку  1863 року, з с.  Помоклі Переяславського повіту Полтавської губернії  (с. Помоклі Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл.) Відкритий  у 1983 році.

Житлово-господарський комплекс музею включає: хату – житлове приміщення; омшаник – зимівник для бджіл; вулики-дуплянки – житло для бджіл; комору – господарське приміщення;  скульптуру святого Зосима – покровителя бджільництва. Відтворює побут та працю сімї  пасічників кінця ХІХ – початку ХХ ст. Розкриває три основні періоди його розвитку з найдавніших часів до сьогодення: дикий, бортницький, рамково-вуликовий. Які відрізняться конструкціями вуликів, способами добування продуктів бджільництва, знаряддями праці пасічника та методами ведення пасічницького господарства.

Експонуються вулики різних типів, інструменти та знаряддя праці пасічника, які використовувалися для догляду за бджолами, добування меду та переробки воску. (Бджолині рамки, рійниці, медогонки, липівки, преси різних конструкцій, вальці для виготовлення штучної вощини та ін.).

Представлена інсталяція пасіки кінця ХІХ – початку ХХ ст. Колекція продуктів бджільництва та фото медоносних рослин, які характерні для регіону Середньої Наддніпрянщини.

Окремий розділ присвячений видатному українському вченому-практику, талановитому педагогу, основоположнику раціонального бджільництва П.І.Прокоповичу, який вперше в світі винайшов розбірний рамковий вулик. Та зробив цілий ряд відкриттів у галузі бджільництва.

Житлова кімната має традиційний інтер’єр. На стіні – фото господаря хати – Федота Кириловича Хвостика

У прихатній коморі розміщено майстерню з набором столярних інструментів. Кожен господар бджіл повинен знати не лише пасічницьку справу, а бути і хорошим столяром. 

Завідувач НДС "Музею історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини"                       Дем'яненко Н.Д.