IV ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «СОЦІОКУЛЬТУРНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ ХХ-ХХІ СТ. І ПОДОЛАННЯ РАДЯНСЬКОЇ СПАДЩИНИ В ОСВІТІ, КУЛЬТУРІ, МЕНТАЛЬНОСТІ»

IV ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «СОЦІОКУЛЬТУРНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ ХХ-ХХІ СТ. І ПОДОЛАННЯ РАДЯНСЬКОЇ СПАДЩИНИ В ОСВІТІ, КУЛЬТУРІ, МЕНТАЛЬНОСТІ»

14 лютого 2025 р. в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулася чергова наукова конференція, співорганізатором якої є Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». На порядок наукового обговорення було винесено низку актуальних питань подолання радянської спадщини, російських пропагандистських наративів в суспільно-політичній та соціокультурній площині розвитку сучасної України. Адже російсько-радянський режим колонізував не лише політичні та економічні ресурси України, він тотально впливав на національні, культурно-освітні, релігійні процеси, спотворюючи традиційну культуру нації. Ці впливи та шляхи їх подолання всебічно обговорюються в рамках конференції.

Зокрема, у доповіді доктора історичних наук, професора, ректора університету В.В. Коцура було акцентовано увагу на стані і перспективах молодіжної політики в умовах війни у напрямку формування національної ідентичності. Доктор політичних наук, засновник Фонду «Рідна країна» М.В. Томенко висвітлив сучасні погляди на проблеми деміфологізації російсько-радянської версії війни в Афганістані, зупинився на проблемах дефініцій, адже ця війна багато років радянською пропагандою подавалася як прояв інтернаціональної допомоги, нівелюючи її імперську сутність. Надзвичайно актуальна доповідь доктора історичних наук, професора, провідного наукового співробітника відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України В.М. Скляра стосувалася історії українських етнічних земель Курщини на статистичних матеріалах перепису населення 1926 р., які переконано доводять етнічну приналежність цих територій до України.

Доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України О.А. Удод висвітлив теоретико-методологічні аспекти використання історичної термінології, що є важливим завданням відмежування від російсько-радянських наративів у сприйнятті та розумінні історії. Вчений підкреслив, що Переяслав став інтелектуальним майданчиком переосмислення історії, а наукові конференції, які проводяться  в УГСП та НІЕЗ, формують певну колективну думку з актуальних історичних проблем, що становить рух переосмислення від минулого до сучасного. Науковці Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України доктор історичних наук, професор Ю.О. Ніколаєць та кандидат політичних наук Р.В. Балабан здійснили глибокий аналіз концепту «руського міру» в інформаційній війні рф проти України в економічній, політико-ідеологічній, мовній, релігійній площині, розкрили пережитки радянщини в сфері економіки, що зумовили нерозвинутість економічної свідомості великої кількості громадян України. Кандидат історичних наук, завідувач науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» Т.Ю. Нагайко зупинився на актуальних питаннях вивчення культурно-освітнього виміру сучасної  російсько-української війни, а кандидат історичних наук, доцент кафедри політології УГСП Л.М. Коцур проаналізувала релігійні інструменти гібридної війни росії проти України 2014-2024 рр.

Загалом, в ході конференції було озвучено низку актуальних проблем історії України, цікаві наративи з приводу подальших досліджень і популяризації вітчизняної історії, заходів щодо протистояння агресивній політиці кремля в науковій та інформаційній площині, напрямків роботи щодо формування національної ідентичності молоді тощо.

 

Кандидат історичних наук, доцент,

керівник науково-дослідного відділу нематеріальної культурної спадщини НІЕЗ «Переяслав»                                       Оксана Тарапон