5–6 жовтня 2024 р. у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка було проведено творчу зустріч із Катериною Білетіною. Захід відбувся в рамках науково-просвітницького проєкту «Десяте літо», започаткованого із нагоди 210-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка.
Катерина Білетіна – український художник, портретист, живописець, книжковий графік, викладач художньо-графічного факультету Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського (м. Одеса), член творчого об’єднання «Новий реалізм / New Realism», автор проєкту «Український портрет» (започатковано у 2004 р.). Із 2004 р. мисткинею створено понад 200 портретів сучасників із зображенням деталей народного вбрання. Вона є переможцем Міжнародного живописного конкурсу «Кращий Художник / The Best Artist 2019», нагороджена Знаком народної пошани – Орден «За розбудову України» у номінації «За розвиток мистецтва» (2020).
Творча зустріч складалася із двох частин. Перша – це презентація художніх робіт виставки «Український портрет», яка відбулася 5 жовтня. У цей день до музею завітали гості: Вікторія Гуріна – головний спеціаліст відділу культури і туризму Переяславської міської ради, Ірина Кузьмицька – директорка Переяславської художньої школи імені Петра Холодного, Роман Мотузок – художник, член Національної спілки художників України, старший викладач кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі, Олександр Сусь переяславський художник, член творчого об’єднання «Полотно», Алла Літкова – голова Спілки майстрів Переяславщини «Мистецтво життя», студенти місцевого університету працівники заповідника.
На виставці представлено картини із серій «Херсонський щоденник», «Український портрет», із циклу «Переяславське натхнення» та роботи із зображенням квітів – загалом 18 предметів.
Із вступного слова модератора заходу Катерини Нагайко: «Ми раді бачити усіх у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка в такій домашній камерній обстановці на фоні картин Катерини Білетіної. Ми дуже довго готували цей захід, домовлялися, у нас були певні непереборні обставини, на які ми не могли повпливати… Цей захід відбувається в межах нашого науково-просвітницького проєкту «Десяте літо». Ми з Катериною обговорили концепцію. Це популяризація національного виховання, зокрема і через мистецтво. У нас був уже ряд й інших заходів: і наукових, і просвітницьких, – а сьогодні у нас зустріч із художницею».
Із вітального слова Наталії Кухарєвої: «У Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка варто сказати про Тараса Григоровича, який був не лише геніальним поетом, письменником, а й художником. В одній із експозиційних залів ми показуємо і його роботи, бо коли він сюди приїхав вперше, він змальовував архітектурні пам’ятки Переяслава і залишив нам їх у спадок. <…> І ось так паралельно, Тарас Шевченко своєю енергією, діє на наших художників, митців. І дуже відрадно, що в цій маленькій залі ми зустрічалися з багатьма художниками. Дуже цікаво проводити такі зустрічі, коли творчі люди обмінюються своїм досвідом, своїми думками».
Катерина Білетіна: «Уже двадцять років я займаюся проектом «Український портрет», за цей час багато чого може змінитися у сприйнятті портрету. Я працюю над цією темою так, щоб стилістично вона зазнавала певних змін. Цей український одяг, аксесуари, які я використовую для розкриття портретних образів, на чиюсь, думку надають образу більшу виразність, а я хотіла б показати і національне, і наднаціональне. Коли я малюю дівчат, жінок, чоловіків в українському одязі, я хочу показати, як я переживаю людину, обличчя людини, психологічний, емоційний стан <…> Мені було приємно приїхати до Переяслава, коли мене запросили на пленер («Червень у Переяславі» 2021 р. – К. Н.). <…> Переяслав дав таке потужне натхнення, і люди, з якими я тут познайомилася, <…> це було для мене якесь відкриття».
Ірина Кузьмицька: «Те, чим займається Катерина, воно для мене дуже близьке. Я також етнографією захоплююся. Український народний одяг – це така краса неймовірна, бездонний кладезь, який можна черпати. <…> Ви поєднуєте сучасність, і цей образ набуває такої особливої значимості. Духовності, щось таке сокровенне і магічне. В українському одязі стільки цих кодових символів, знаків закладено. Це книжка, яку можна ще читати і читати. Це справа, яка потрібна і в наш час, воєнний час. І нам потрібно, щоб наша Україна з такою багатющою культурою, з таким неймовірним спадком прозвучала».
Друга частина зустрічі відбулася 6 жовтня у форматі майстер-класу Катерини Білетіної «Малюємо Український портрет», у якому взяли участь учні Переяславської художньої школи імені Петра Холодного разом із викладачем Юлією Близнюк, студенти Університету Григорія Сковороди в Переяславі, учні місцевих шкіл та містяни. Під керівництвом художниці учасники у техніці пастельного живопису малювали портрет. Загалом участь у майстер-класі узяли 13 осіб. На згадку про зустріч присутні зробили загальне фото.
Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка», к. і. н. Катерина Нагайко
https://niez.com.ua/events/cult-activities/3052-tvorcha-zustrich-z-katerynoyu-biletinoyu-v-muzeyi-zapovitu-t-h-shevchenka.html#sigProId8876c5c505