У «Музеї козацької слави. Роботи Василя Завгороднього» Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» створено виставку «Василь Петрів – видатний майстер гуцульської різьби», присвячену 80-ій річниці від дня народження талановитого косівського різьбяра, члена Національної спілки художників України Василя Петровича Петріва.
Народився Василь Петрів 15 лютого 1945 р. в мальовничому селі Прокурава Косівського р-ну на Івано-Франківщині в багатодітній родині. Навчався в Косівській середній школі-інтернаті. Відслуживши в армії, вступив до Української сільськогосподарської академії. Здобув фах агронома та повернувся до рідного села, працював головним агрономом. На дозвіллі захоплювався різьбленням по дереву.
В музеях Коломиї, Львова вивчав творчу спадщину відомих майстрів-різьбярів гуцульського краю – Василя Тонюка, Дмитра Шкрібляка, Миколи Грепиняка. Наполегливі творчі пошуки, безперервне самовдосконалення майстерності привело Василя Петріва до успіху. Він брав участь районних і обласних художніх виставках, представляв свої роботи на республіканських, всесоюзних і міжнародних виставках.
Працював майстер з різними матеріалами, різною технікою, досконало застосовував орнаментальні прикраси в найдрібніших деталях. Він добре знав традиції різьбярства, технологію матеріалів, орнаментальні мотиви. Класичні форми гуцульського народного ужиткового мистецтва стали основою його творчості.
Серед робіт – обкладинки для альбомів, боклаги, вази, рамки, рахви, скриньки, тарілі, цукорниці, шкатулки, декоровані традиційними геометричними мотивами. Створив серію сюжетно-тематичних творів, присвячених видатним діячам літератури: Тарасу Шевченку, Івану Франку, Лесі Українці, дитячій письменниці Марійці Підгірянці. Характерним для творів Василя Петріва є поєднання плоского «сухого» різьблення з викладанням бісером, перламутром, інкрустації кольоровим металом («жируваннє»). Роботам притаманна логічна побудова орнаменту, неповторність композиції, майстерність виконання, багатство художнього вирішення.
Його роботи зберігаються у багатьох музеях України, зокрема у Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав», Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського (м. Коломия Івано-Франківської обл.), Національному музеї Т. Шевченка, Національному музеї історії України, Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара», Літературно-меморіальному музеї П. Г. Тичини у Києві, Музеї етнографії та художнього промислу (Львів), Канівському музеї Т. Шевченка, КЗ КОР «Яготинський історичний музей», Запорізькому обласному художньому музеї, Тернопільському та Івано-Франківському краєзнавчих музеях. Також є його декоративні різьблені вироби і в зарубіжних музейних зібраннях Швеції, США, Англії, Німеччини.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку та ознайомитися з творами талановитого майстра-різьбяра Василя Петріва, що зберігаються у музейній скарбниці Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».
Виставка діятиме до 30 червня 2025 р.
Музей працює: з 9 до 17 год.; вихідні дні: понеділок, вівторок.
Молодший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Світлана Пригонюк