ЕКСПОНАТ ПЕРЕЯСЛАВСЬКОГО МУЗЕЮ

ЕКСПОНАТ ПЕРЕЯСЛАВСЬКОГО МУЗЕЮ

Далеко не всі переяславці знають, що до Другої світової війни у нашому місті був досить гарний краєзнавчий музей, яким завідував вчитель краєзнавства переяславської трудової школи (нині – ЗОШ № 1) Андрій Йосипович Козачковський. Це був онук переяславського лікаря й друга Тараса Шевченка Андрія Козачковського. Саме під час перебування у будинку останнього в Переяславі Тарас Шевченко написав свій безсмертний «Заповіт».

Зараз ми хотіли б зупинитися на окремих експонатах цього довоєнного Переяславського музею, знищеного у роки Другої світової війни. Незважаючи на це, до нашого часу дійшла серія світлин, які зробив у серпні 1935 р. С. Притикін. Він зафіксував тоді у Переяславі на своїх світлинах окремі житлові споруди тодішнього міста, частина з яких на сьогодні не збереглася, а також частину експозиції Переяславського міжрайонного краєзнавчого музею (приймальню та 1 кімнату), й окремі експонати так званого «відділу художньої промисловості». Серед цих експонатів привертає увагу красива й вишукано оздоблена прямокутна скриня, верхня кришка й передня панель якої густо орнаментовані стилізованими шестикутними зірками різного розміру. На верхній кришці зображено три великі шестикутні зірки, центральна з яких має вигляд типової (не стилізованої) гексаграми.

На жаль, ніякої інформації про цей експонат Переяславського музею у Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» зараз немає. Невідомо, звідки він походить, кому належав раніше, як потрапив до музею, яким було його пряме призначення. Невідома також і його подальша доля, – чи його було знищено під час Другої Світової війни, чи він тоді уцілів і зберігається у когось із переяславців.

На фото: скриня з експозиції Переяславського музею 1935 р.