ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
Меморіальна дошка «Небесній сотні» в екстер’єрі Храму Воскресіння Христового

ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

20 лютого в нашій державі вшановується подвиг Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 р.- лютий 2014 р.), захищаючи право України на європейське майбутнє.

Цей пам’ятний день встановлено на державному рівні, 11 лютого 2015 р., Указом Президента України Петра Порошенка «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

Революція Гідності розпочалася 21 листопада 2013 р. з мирних протестів у формі мітингів, демонстрацій та студентських страйків, які згодом переросли у справжню революцію зі збройним протистоянням. Революція Гідності тривала 94 дні та найтрагічнішими стали 18-20 лютого, коли під час масштабних сутичок у центрі Києва снайперами було вбито 107 майданівців, яких почали називати «Небесною Сотнею»

На вшанування подвигу полеглих Героїв Верховною Радою України затверджено заснування Ордену Героїв Небесної Сотні. На їх честь встановлено пам’ятні знаки, їх іменами та назвою «Небесної Сотні» названо вулиці в містах і сілах по всій Україні.

Місто Переяслав не є винятком. На вшанування полеглих учасників Революції Гідності в районі привокзальної площі встановлено пам’ятний знак «Пам’яті Небесної Сотні». Дерев’яний хрест на фоні банера квадратної форми з зображеннями світлин загиблих учасників революції. Територія пам’ятного знаку викладена декоративною тротуарною плиткою. Ініціював встановлення пам’ятного знаку голова Переяславського осередку політичної партії Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Сиворко Михайло Михайлович. Проєкт пам’ятного знаку розроблений у приватному підприємстві «Архітектурно-виробнича фірма». Пам’ятник збудований за спонсорські кошти. Зі слів М. М. Сиворка це перший народний пам’ятник у місті, який покликаний нагадувати про подвиг патріотів ХХІ ст., які поклали своє життя за Україну. Урочисте відкриття пам’ятного знаку відбулося 26 квітня 2014 р. Щороку у день вшанування Героїв Небесної Сотні біля пам’ятного знаку відбуваються скорботні заходи та покладання квітів.

У лютому 2016 р. одна з вулиць міста отримала назву «Небесної сотні».

2017 р. за ініціативою настоятеля Воскресінської церкви протоієрея о. Іоанна (І. М. Бобітка), в екстер’єрі Храму Воскресіння Христового Православної Церкви України встановили меморіальну дошку Небесній Сотні. Дошка виготовлена з чорного граніту та встановлена на металевій кованій підставці поряд з пам’ятником на честь Переяславського козацького полку у вигляді козацького хреста, який сьогодні став символом боротьби українського народу проти московської нечисті, бо його зображено на емблемі Збройних сил України.

26 листопада 2017 р. меморіальну дошку освятив Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Єпіфаній.

Вічна пам'ять Героям!

Старша наукова співробітниця НДВ історичного краєзнавства                                   Ганна Наконечна