2 березня 2025 року виповнюється 166 років з дня народження Шолом - Алейхема (Соломона Нохумовича Рабіновича) – видатного письменника минулого, творчість якого увійшла в скарбницю світової культури. Шолом - Алейхем - Мир Вам! Саме з таким ім’ям він прийшов у літературу і став найвідомішим з усіх єврейських письменників, які писали мовою їдиш.
Народився Соломон Рабинович у м. Переяславі Полтавської губернії (нині м. Переяслав Київської області) у родині небідного крамаря Менохема – Нохума Рабиновича. Ранні дитячі роки письменника пройшли в містечку Вороньків Переяславського повіту (нині с. Вороньків Бориспільського р-ну). Доля не була ласкавою з родиною Рабиновичів. Батько несподівано збанкрутував, і це змусило їх повернутися до Переяслава в пошуках кращої долі. Та саме в Переяславі на родину чекало велике горе, від холери померла мама письменника – Хає Естер. Батько не в силах утримувати заїжджий двір, виховувати семеро дітей одружується вдруге.
Навчався Соломон у хедері - єврейській початковій школі, з 1873 р. у Переяславському повітовому училищі, яке закінчив у 1876 р. з відзнакою. Першою літературною спробою майбутнього письменника був словничок лайок та прокльонів мачухи, який пізніше назве «Мачушин лексикон».
З 17 років працював домашнім учителем на Полтавщині у єврейського магната – орендара Елімелеха Лоєва. У 1880-1882 р.р. був громадським рабином у Лубнах. Довелося письменнику жити і працювати також у Корсуні, Білій Церкві, Одесі, а найбільше - у Києві. Соломон Рабинович був одружений зі своєю колишньою ученицею Ольгою Лоєвою, батько якої за кохання до неї свого часу і вирядив з дому приватного вчителя.
Перші публікації - кореспонденції і статті Шолом – Алейхема з'явилися наприкінці 1870-х рр. у єврейській періодиці мовою їдиш, а вже вірші та оповідання опублікував мовою іврит. 1883 рік можна вважати по-справжньому стартовим у його письменницькій біографії. Тоді вийшли друком на мові їдиш повість «Два камені» та оповідання «Вибори», під якими він уперше підписався Шолом-Алейхем.
Шолом - Алейхем написав десять романів, двадцять п'єс, сотні повістей, оповідань, листів та статей. Твори письменника перекладені на десятки мов світу.
У Переяславі, з нагоди 120-літнього ювілею письменника, 10 вересня 1978 р. відкритий перший у Європі Музей класика єврейської літератури Шолом - Алейхема. Запрошуємо вас відвідати Музей, де можна ближче познайомитись з життєвим та творчим шляхом письменника, з культурою та побутом єврейського народу.
Старший науковий співробітник Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема Л. Гладун