МИКОЛА ГРЕПИНЯК –ТАЛАНОВИТИЙ РІЗЬБЯР, ХУДОЖНИК, ПЕДАГОГ

МИКОЛА ГРЕПИНЯК –ТАЛАНОВИТИЙ РІЗЬБЯР, ХУДОЖНИК, ПЕДАГОГ

Грепиняк Микола Іванович – майстер художнього різьблення по дереву, екслібрист, краєзнавець, мистецтвознавець народився 19 березня 1933 р. в селі Брустури Косівського району на Івано-Франківщині у багатодітній гуцульській родині. У 1941 р. Микола розпочав навчання в Брустурівській школі. Майструвати й різьбити на дереві почав із дев’яти років. В повоєнні роки закінчив вісім класів вечірньої школи. Середню освіту здобув лише 1968 р. в Косівській заочній школі.

Різьбярському ремеслу навчався у батька Івана Семеновича, мосяжництва – у майстра художньої обробки металу Івана Дручківа, також був учнем відомого художника, мистецтвознавця-колекціонера з Косова Євгена Сагайдачного. За порадою Сагайдачного, Микола Грепиняк швидко опанував акварельний та олійний живопис, графіку, скульптуру малих форм, захоплювався екслібрисами. Різьба та інкрустація мали визначальне значення для подальшої творчої діяльності майстра.

Упродовж 1959–1975 рр. працював у Косівських художньо-виробничих майстернях, пізніше на Виробничо-художньому об’єднанні «Гуцульщина». Викладав мистецтво оброблення дерева у середніх школах сіл Брустурів з 1975 по 1977 рр. та Вижній Березів з 1990 по 1998 рр. М. І. Грепиняк нагороджений медаллю «За доблесну працю», член Спілки художників України (1962) та Національної спілки майстрів народного мистецтва України (1991).

Від 1956 р. Микола Грепиняк брав участь у регіональних, республіканських, всесоюзних та закордонних мистецьких виставках. Його роботи експонували у Болгарії (1958), Брюсселі (1958), Австрії (1959), Монреалі (1967) та на персональних виставках – у Коломиї (1965, 1974, 1983), Івано-Франківську (1973, 1983), Брустурові (1974, 1983), Косові (1983, 1993), Чернівцях.

У творчому доробку талановитого майстра багато виробів декоративного та ужиткового призначення, які вражають високою майстерністю виконання та оригінальним мистецьким вирішенням композиції. Серед робіт – тематичні тарелі, плакетки, скриньки, рахви, набори для письма, жіночі прикраси (намисто, браслети, брошки-зав’язки «смерічки»), сувеніри, вази, перечниці, курильні прилади, культові дерев’яні скульптури із зображенням Ісуса Христа, Божої Матері, хрести, семисвічники. М. Грепиняк створював екслібриси, які належать до кращих здобутків українського книжкового знаку в Україні другої половини ХХ ст.

Вагоме місце у творчості М. І. Грепиняка займали твори присвячені народному життю гуцулів, їх звичаям і обрядам. У виробах митець поєднував традиційні гуцульські візерунки із сюжетними композиціями, виконаними у техніці сухого різьблення та інкрустації.

Творчі роботи Миколи Грепиняка зберігаються у музеях Києва, Львова, Коломиї, Івано-Франківська, Косова, Снятина, Сум, Чернівців, Палермо (Канада, Музей Т. Шевченка).

Помер Микола Іванович Грепиняк 14 серпня 2020 р., похований у Вижньому Березові. Вдячна пам'ять і пошанування Майстру, який протягом усього життя служив мистецтву, людям і Україні.

Використані матеріали за посиланням:

  1. Білий В. Сюжетно-тематична різьба у творчості Миколи Грепиняк (до сімдесяти п’яти річчя від дня народження) // Народна творчість та етнографія. – 2008. – №3.– С. 107-110.
  2. Грепиняк Микола Іванович / В. М. Ханко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-26974

Молодший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»           Світлана Пригонюк