Меморіальний музей академіка В.Г.Заболотного

Меморіальний музей академіка В.Г.Заболотного

У старовинній частині м. Переяслава-Хмельницького, на розі вулиць І. Мазепи і Т. Шевченка розташований меморіальний музей Володимира Гнатовича Заболотного (30.07.1898 - 03.08.1962) - видатного українського зодчого, художника, мистецтвознавця, президента Академії архітектури УРСР (1945-1956), лауреата Державних премій, фундатора енциклопедичних видань з історії українського мистецтва.

В.Г. Заболотний створив споруди, які є шедеврами української архітектури: будинок Верховної Ради УРСР, будинок Укоопспілки на Хрещатику в Києві, житловий будинок по вулиці Костьольній в Києві, будинок Облспоживспілки у Вінниці та ін., а також проект забудови центра міста Кривий Ріг.

Музей розміщений у родинному домі Заболотних. У приміщенні збережено оригінальне внутрішнє планування кімнат та конструктивні елементи. Свого часу до опорядження батьківської оселі долучився і сам зодчий. Будинок є зразком української містечкової архітектури початку XX ст. Окрім житлової споруди історико-культурну цінність має вся садиба Заболотних.

Меморіальна експозиція містить близько двох тисяч експонатів, які репрезентують творчість та наукові доробки академіка. Проекти, креслення, макети, зроблені В. Г. Заболотним власноруч, відображають творчі пошуки та власний стиль архітектури автора. Численні світлини споруд, збудованих за цими розробками, демонструють їх втілення у різних куточках України. Малюнки, оригінальні меблі з будинку Верховної Ради засвідчують про здібності В.Г. Заболотного ще й як інженера і дизайнера. Гордістю музею є зібрання документів і родинних світлин, раритетних книжкових видань, редактором яких був сам архітектор. Чільне місце в експозиції займає колекція художніх творів. Це перш за все живопис самого В. Заболотного, а також доробки митців України, Росії, Франції.