Чи є в світі щось глибинніше, ніж розуміння: хто ми, чиїх батьків сини, а дідів онуки? Особливе місце в пізнанні своєї первісної сутності належить звичаю, обряду, традиції.
Задуматися над змістом цих понять, розкрити їх таїну запрошує Музей українських обрядів, що знаходиться в етнічному центрі України, древньому місті Переяслав-Хмельницький.
Музей відкрито у 1990 році, нова експозиція гостинно відчинила двері у 2007.
Значне місце відведене календарній обрядовості, бо споконвіку життя українського селянина регламентувалось народним календарем, то був його розклад життя. Починається все з тих днів, коли сонечко з зими повертає на літо: з чарівного таємничого довгоочікуваного Свят-вечора, що передує Різдву. Календарний коловорот підхопить Вас і понесе засніженими зимовими Святками. Ви станете свідками народження та буйного розквіту весни аж до її кульмінації: свята над святами, дива з див – Великодня. І так в коловороті звичаю, аж доки не замкнеться річне обрядове коло, бо, його завданням було виховувати і від народження до смерті утримувати людину в колі святості, врівноважувати її відносини з усім живим і сущим на землі.
Вчити звичаїв… Ось той загадковий ключ, завдячуючи якому ми зможемо розгадати феномен української нації. Наш музей – Ваш вірний помічник. З його допомогою Ви також дізнаєтеся про обрядовість, що не вкладається в рамки календаря, але пов’язана з ним. Це сімейні та громадські звичаї та обряди. В народі кажуть: про людину говорять тричі – коли вона народжується, одружується та помирає. Саме ці періоди людського життя висвітлені в експозиції музею. Зважаючи на те, що основним сенсом життя є продовження роду, то весіллю з його багатством та розмаїтістю, приділена особлива увага.
Щоб не лише почути, а й стати учасником обрядового дійства, ласкаво просимо Вас на народні святкові гуляння, яким затісно в стінах нашого музею і вони вириваються на простір, на ярмарковий майдан Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Вже стало традицією проводити свята Різдва, Масниці, Великодня, Зеленої неділі. І, можливо, з часом не буде глядачів на таких дійствах, а самі лише учасники.
Маємо надію, що ознайомившись із експозицією музею та зрозумівши, як міцно трималися наші попередники рідних звичаїв, Ваші душі відгукнуться на поклик глибинного світу наших пращурів і у Вас виникне бажання повернути звичай прабатьків для себе, для свого роду, для тих, хто ще не розуміє, що він втрачає.