Культурно-освітні заходи

ГАЙШИНСЬКОГО ГІМНАЗІЇ ПРЕДСТАВИЛА ТЕАТРАЛІЗОВАНЕ ДІЙСТВО «З ІМЕНЕМ КОБЗАРЯ У СЕРЦІ»

У Музеї Заповіту Т.Г. Шевченка Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»  відбувся культурно-мистецький захід – театралізований виступ школярів Гайшинського гімназії «З іменем Кобзаря у серці».

Одного разу під час екскурсії школярів Гайшинського гімназії Переяславської міської ради педагог Тетяна Шинкар в експозиції музею біля афіші «Назар Стодоля» повідомила, що учні їхньої школи ставлять уривок із цієї пʼєси. Тому в березневі шевченківські дні ми запросили творчий колектив школи у музей.

Крім театралізованої постановки, діти читали вірші Тараса Шевченка. Варто зауважити, що школярі привезли власноруч підготовлені реквізити, самі вбрані в українські національні костюми.

Із задоволенням переглянули виступи своїх ровесників вихованці КЗ КОР «Переяславський ліцей «Патріот».

Дякуємо творчому колективу Гайшинського гімназії Переяславської міської за мистецьке свято.

Завідувач науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т.Г. Шевченка»                    Марина Навальна

View the embedded image gallery online at:
http://niez.com.ua/events/cult-activities.html#sigProIde504812482

МИКОЛА ЛИСЕНКО: «КОРІННЯ ШЕВЧЕНКОВОГО РОДУ» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАНЬ; СПОГАДИ АВТОРА)

5 березня 2025 р. в рамках науково-просвітницького проєкту «Десяте літо» в Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка відбулася зустріч із генеалогом, нащадком Т. Г. Шевченка, дослідником його роду Миколою Павловичем Лисенком.

 

Проєкт «Десяте літо» започаткований із нагоди відзначення 210-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка як платформа для презентації та реалізації наукових і просвітницьких задумів, що покликані забезпечити процес національно-патріотичного виховання громадян через втілення шевченківських постулатів та розкриття світоглядних сенсів творчого доробку Кобзаря.

Микола Лисенко – генеалог, нащадок Т. Г. Шевченка, дослідник його роду. Один із співзасновників Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т. Г. Шевченка (1992). Дипломант Всеукраїнського пошукового конкурсу «У нас одне коріння» (2010), загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання», літературно-мистецької премії імені Володимира Малика. Має почесні нагороди – «Ділова людина України» та Міжнародного проєкту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи». Нагороджений дипломом «Книги рекордів України» за найбільше генеалогічне дерево роду Т. Г. Шевченка, понад 1300 осіб (2013), медаллю «Батьківщина Тараса Шевченка» (2014).

Зустріч було проведено у форматі лекторію та вільного спілкування, учасниками якого були науковці, музейні співробітники, викладачі, студенти, учні, поціновувачі творчості Тараса Шевченка. З вітальним словом до всіх присутніх звернувся заступник генерального директора НІЕЗ «Переяслав» з науково-методичної роботи Олександр Колибенко. Під час заходу М. П. Лисенко розповів про визначних представників роду Т. Г. Шевченка, презентував книгу «Коріння Шевченкового роду. Генеалогія і спогади».

Із промови Миколи Лисенка:

«Мені випала велика честь побувати ще раз у цій духовній будівлі, яка дихає і творчістю тараса Григоровича, і його діяльністю. Але найголовніше, що він тут написав десять творів, в тому числі і «Заповіт». Я думаю, він його писав не тільки для себе, а й для нас. Тому що там такі слова, які завставляють нас задуматись про сьогодення, про майбуття… Мені випала така честь дослідити цей рід».

«Рід – не простий, не лише через те, що в ньому народився Тарас Григорович Шевченко, а тому що в цьому роду були люди різних професій. Починаючи від письменників, поетів, художників, лікарів, військовослужбовців, простих хліборобів, а також нещодавно я дізнався про те, що в цьому роду було три академіки. Це академік гравіювання Тарас Григорович Шевченко, академік Ангелов Георгій Віталійович, який працював в Одеському інституті, та Боярський Людвіг Генріхович, який займався науковими дослідженнями по сільському господарству і впроваджував це у виробництво».

«Ми славні правнуки, тому що пам’ятаємо заповіти Шевченка і намагаємося їх виконувати. І не просто виконувати, а своєю працею, своєю діяльністю вшановувати його».

Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка», к.і.н.                                         Катерина Нагайко

View the embedded image gallery online at:
http://niez.com.ua/events/cult-activities.html#sigProIda7ac4ca198

ЩОБ СТАТЬ ОДНОСТАЙНО ЗА ДІЛО СВЯТЕ

Під такою назвою 27 лютого 2025 р. об 11:00 год. в Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка відбувся науково-просвітницький захід «Щоб стать одностайно за діло святе», де відбулася презентація видань Шевченківського національного заповідника. Захід приурочено 100 річчю створення Шевченківського національного заповідника та 180 річниці від дня написання Тарасом Шевченком епохальних творів на Переяславщині. Також це стало ще одною хорошою нагодою зустрітися із шевченкознавицею Світланою Брижицькою.

«ЖИВА ІСТОРІЯ БУРЕМНИХ ДНІВ ТА НОЧЕЙ МАЙДАНУ»

День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого на знак пам’яті про громадян, які загинули під час Революції Гідності 2013-2014 рр. у боротьбі за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України, та завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави.

ЛЕКЦІЯ «ПЕРЕЯСЛАВСЬКИЙ ЦИКЛ У ТВОРЧОСТІ Т. Г. ШЕВЧЕНКА»

19 лютого 2025 року у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка для учнів 11-а класу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат «Патріот» старший науковий співробітник науково-дослідного відділу Наталія Кухарєва прочитала лекцію «Переяславський цикл у творчості Т. Г. Шевченка».

У МУЗЕЇ ЗАПОВІТУ Т.Г. ШЕВЧЕНКА ПРЕЗЕНТУВАЛИ ВИДАННЯ «ВОЮЮЧИЙ ШЕВЧЕНКО. МАЛА СВІТОГЛЯДНА КНИЖКА УКРАЇНСЬКОГО ВОЇНА»

У Музеї Заповіту Т.Г. Шевченка голова фонду «Рідна країна» Микола Томенко презентував видання «Воюючий Шевченко. Мала світоглядна книжка українського воїна» для військових та працівників Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

ЛЕКЦІЯ «ПЕРЕЯСЛАВСЬКИЙ ЦИКЛ У ТВОРЧОСТІ Т. Г. ШЕВЧЕНКА»

29 січня 2025 року у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка для учнів 11-б класу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат «Патріот» старший науковий співробітник науково-дослідного відділу Наталія Кухарєва прочитала лекцію «Переяславський цикл у творчості Т. Г. Шевченка».

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЯРОСЛАВА ПОТАПЕНКА

14 січня 2025 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі, у приміщенні бібліотеки, де розташована виставка «Україна – одна, єдина й нероздільна!», вшанували пам’ять громадського активіста, активного учасника Революції Гідності, голови ради ГО «Майдан Переяславщини», доктора історичних наук, професора кафедри історії та культури України Ярослава Олександровича Потапенка.

НАРОДНИЙ ПОЕТ ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО – НАЙМОЛОДШИЙ ІЗ «ШІСТДЕСЯТНИКІВ»

«Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину…». Хто не знає цих відомих слів, які належать українському поетові Василю Симоненку. 8 січня 2025 року Василю Симоненку виповнилося б 90 років! Але його життєвий шлях був надто коротким – Василь Симоненко прожив тільки 28 років. Хоча залишив для нас яскраву, патріотичну і сповнену боротьби та любові поетичну спадщину!

ЛЕКЦІЯ НА ТЕМУ: «ТРИПІЛЬСЬКА КУЛЬТУРА – ФЕНОМЕН ДАВНЬОЗЕМЛЕРОБСЬКИХ СУСПІЛЬСТВ ЄВРОПИ»

4 грудня 2024 р. учні 9 класів Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський ліцей «Патріот» прослухали лекцію старшої наукової співробітниці науково-дослідного відділу археології Г. М. Бузян «Трипільська культура – феномен давньоземлеробських суспільств Європи».