13 вересня 2024 року свій 80-річний ювілей відзначає відомий журналіст, письменник, краєзнавець, біографіст Микола Гаврилович Махінчук, творчий шлях якого пов’язаний із Переяславом, його історією та людьми.
Новини
Достовірно відомо, що 19 серпня 1845 року переяславський лікар Андрій Козачковського разом із місцевою інтелігенцією приймав Тараса Шевченка у своєму будинку. Усі були у захваті від поета. Переяславський лікар Штерн саме в цей день вигукнув: «Батько! Оце так батько!». За спогадами Андрія Козачковського з цього дня всі почали називати Тарас Шевченка «батьком».
У цей день до Музею «Заповіту» Тараса Шевченка на «Гостини до Шевченка» завітали Раїса Голованова, генеральний директор центру інвалідів та пенсіонерів; депутати місткої ради Олексій Дикий, Володимир Башмак та Людмила Шимченко. Крім екскурсії музеєм, журналісти місцевих масмедіа, гості обговорили низку проблем музейної та туристичної справи, взаємодії з місцевим самоврядуванням та бізнесом.
Генеральний директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич подякував за спонсорську допомогу небайдужим переяславським підприємцям.
– Для нас важливо розвивати як музейну справу, так і туристичну, – наголосив Олексій Михайлович. – Тільки розуміючи нагальні питання та спільна співпраця з місцем самоврядуванням і бізнесом може принести позитивні результати.
Депутати міської ради подякували за змістовну екскурсію, висловили свою підтримку у вирішенні питань.
Раїса Голованова, генеральний директор центру інвалідів та пенсіонерів, зауважила, що їхній заклад спільно з музеєм розгляне питання виставки оригінальних виробів ручної роботи.
Наукові співробітники музею поділилися своїми наступними просвітницькими проєктами, про які будуть повідомляти.
Запрошуємо до Музею «Заповіту» Тараса Шевченка!
Провідний науковий співробітник НДВ «Музей Заповіт Т. Г. Шевченка», доктор філологічних наук, професор Марина НАВАЛЬНА
http://niez.com.ua/news.html#sigProId9f53894ddf
15 серпня громадськість України відзначає День археолога – професії захоплюючої та непростої. Завдяки наполегливій праці цих людей ми дізнаємося про давні сторінки нашого минулого. Знахідки дописемного періоду є по суті єдиним джерелом для пізнання життя та побуту наших предків. Фахівці цієї справи є і в нашому місті. Особливе місце в активних археологічних пошуках на території Переяславщини займає непересічна особистість - Галина Миколаївна Бузян. Вона є заслуженим працівником культури України, трипіллєзнавцем, багаторічна завідувачка археологічного відділу Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Цього року виповнилося 50 років її музейної та археологічної діяльності. За безпосередньої ініціативи та активної участі нашої ювілярки у місті з’явилася низка музейних експозицій, а музейний фонд поповнився тисячами різночасових археологічних артефактів.
09 червня 2024 року перестало битися серце нашої колеги Кузьменко Людмили Петрівни.
28 травня 2024 року в Шевченківському національному заповіднику в Каневі відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події» до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 165-річчя його останнього приїзду в Україну.
Повідомляємо, що з 1 червня 2024 року змінено вартість екскурсійного обслуговування в музеях Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав".
16 травня 2024 року до Дня Вишиванки у Музеї українського рушника пройшов патріотичний захід «Вишиваємо Перемогу!». На ньому було розпочато новий проєкт культурно-мистецької Акції «….І вишите моє життя на ньому…!», вишивання величного національного символу – Рушника Михайла Сікорського. Її ініціаторами виступили Музей українського рушника НІЕЗ «Переяслав» та Державний професійно-технічний навчальний заклад «Переяславський центр професійно-технічної освіти». В рамках акції впродовж 2024–2026 рр. заплановано вишити Рушник на честь Михайла Івановича Сікорського – учнями ДПТНЗ «Переяславський центр професійно-технічної освіти», учнями ЗОШ, мешканцями Переяслава та гостями міста.
10 травня 2024 року в Харкові проходила IX Всеукраїнська наукова конференція «Теоретичні та прикладні аспекти біографістики: до 170-річчя від дня народження» відомого українського фольклориста, етнографа, літературознавця та громадського діяча, доктора філологічних наук, професора Миколи Федоровича Сумцова (1854-1922). Організаторами виступили: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна та Центр українських студій та краєзнавства імені академіка П.Т. Тронька.