Музеї

Музей-діорама "Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943р."

Категорія: Про музеї Створено: Середа, 22 липня 2015, 12:45

Музей-діорама "Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 р." відкрито 5 травня 1975 року у Вознесенському соборі (1695-1700).

Художньо-документальне полотно діорами (довжина - 28 м, висота - 7 м) відтворює один із найбільш драматичних епізодів Великої Вітчизняної війни - форсування Дніпра радянськими військами і бої на правому березі по створенню Букринського плацдарму, з якого планувалося визволити столицю України - Київ. Жорстокі кровопролитні бої з 22 вересня по 24 жовтня 1943 р. не увінчалися успіхом. Загинуло понад 250 тисяч радянських воїнів. Звання Героя Радянського Союзу удостоєний 361 воїн. Довелося перегрупувати війська 1-го Українського фронту на Лютізький плацдарм, з якого 6 листопада 1943 р. і було визволено Київ. 

Автори діорами - військові художники московської Студії ім. М.Б. Грекова - народний художник СРСР П.Т. Мальцев і народний художник Росії М.С. Присєкін - працювали над її створенням чотири з половиною роки.

У музеї експонуються живописні та скульптурні роботи, портретна галерея Героїв Радянського Союзу, особисті речі воїнів, листи, нагороди, зброя, плакати, газети та ін.

Вузький підземний коридор веде з головної зали до меморіалу, на стінах якого увічнено прізвища переяславців, що загинули у боях з німецько-фашистськими загарбниками.