ПРО НАУКОВИЙ ДОРОБОК ВІКЕНТІЯ ХВОЙКИ РОЗПОВІЛА ВІКТОРІЯ КОЛЕСНІКОВА ПІД ЧАС ЗУСТРІЧІ В МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

ПРО НАУКОВИЙ ДОРОБОК ВІКЕНТІЯ ХВОЙКИ РОЗПОВІЛА ВІКТОРІЯ КОЛЕСНІКОВА ПІД ЧАС ЗУСТРІЧІ В МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

20 квітня 2016 р. в Музеї трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» у рамках науково-освітнього проекту «Музейні гостини з археологом» відбулася зустріч з Вікторією Колесніковою, кандидатом історичних наук, фахівцем з історії археології, завідувачкою науковою бібліотекою Інституту археології НАН України. Захід було приурочено до дня народження відомого археолога-трипіллєзнавця, музейника – Тамари Григорівни Мовші, якій мало б у цей день виповнитися 94 роки.

У ході зустрічі було розглянуто тему – «Вікентій Хвойка – першовідкривач трипільської культури». Саме цій особистості належить пріоритет у відкритті багатьох загадкових сторінок давньої історії. Одним із епохальних його відкриттів стало віднайдення матеріальних решток культури ранніх землеробів, що мешкали на наших землях більше п’яти тисяч років тому. Від унікальних знахідок зроблених дослідником в околицях с. Трипілля на Київщині вона отримала назву – трипільська культура. Життєвий та творчий шлях В. Хвойки, його знахідки, погляди на ранні суспільства, що заселяли землі сучасної України, потрапляли в поле зору багатьох дослідників протягом останнього століття. Багато аспектів його діяльності і сьогодні потребують вивчення, систематизації, узагальнення та введення в науковий обіг. Одним із найвідоміших дослідників його творчого та наукового доробку на сучасному етапі української археології є Вікторія Колеснікова.

Вікторія Анатоліївна – випускниця історичного факультету Київського державного університету імені Тараса Шевченка. У 2005 р. закінчила аспірантуру, з 1976 р. працює в Інституті археології НАН України. У 2006 р. дослідниця захистила дисертацію «Наукова та культурно-просвітницька діяльність В. В. Хвойки». Вивчає історію археологічних досліджень, організацію та розвиток археологічних інституцій Академії наук України. Автор ряду наукових праць з історії археології,  зокрема, монографії «Сторінки життя Вікентія Хвойки». Брала участь в археологічних експедиціях по дослідженню пам’яток трипільської культури. Член Української бібліотечної асоціації та Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

У ході зустрічі Вікторія Колесникова аргументовано та змістовно  ознайомила всіх хто завітав до музею з науковим та науково-просвітницьким доробком Вікентія Хвойки. Вона детально та різносторонньо розкрила постать дослідника, як одного із фундаторів української археології та його внесок у вивчення трипільської культури. Дослідниця розповіла про музейну діяльність В.В. Хвойки, розкрила маловідомі сторінки його життєвої біографії. Розповідь зацікавила присутніх науковців, студентів, учнів, які активно долучилися до обговорення запропонованої тематики.

 

Завідувач науково-дослідного відділу

«Музей трипільської культури»                                                                                                Дмитро Тетеря