ОДЯГ  У ЖИТТІ ТА ТВОРЧОСТІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

ОДЯГ У ЖИТТІ ТА ТВОРЧОСТІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

20 травня 2024 р., вшановуючи пам’ять Великого Кобзаря, у Комунальному закладі Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат «Патріот» для учнів 11 класу автором цього допису прочитано лекцію «Символіка типологічного відображення одягу в житті та творчості Т. Г. Шевченка». Свою розповідь лектор доніс через ілюстративний матеріал, що демонструвався на екрані: репродукції автопортретів Т. Шевченка. Аудиторії було повідано про ставлення й використання Т. Шевченком одягу різного типу впродовж життя, надано перелік залишків посмертного гардеробу поета. Особливе зацікавлення в ліцеїстів викликала розповідь про труднощі Т. Шевченка, пов’язані з носінням форменого одягу під час заслання в солдати. У викладі йшлося й про сприйняття та потрактування образу Т. Шевченка сучасниками, події, що відбувалися навколо імені Кобзаря.

Подальша інформація містила дані про перебування поета на засланні, було розкрито роль одягу в житті та творчості письменника. Велась розповідь про складнощі в побуті, тяжку й непотрібну художнику й поету військову службу. Зазначалось, що її Т. Шевченко сприймав як покару, адже його заслали в солдати, а не призвали на строкову службу. Було пояснено, що відраза до солдатчини в Т. Шевченка випрацювалася у зв’язку з несприйняттям ним самодержавного режиму, що спирався на військову силу. Та й сам імперський устрій поневолював милу його серцю Україну. Для Т. Шевченка служба в миколаївській армії – це теж саме, що сучасному українцеві запропонувати служити в путінській армії.

Слухачам було продемонстровано автопортрети Кобзаря, зокрема у військовій формі. У розповіді озвучені факти з його армійського життя, пов'язані з одягом: як конфірмованому поету «пільжили» прихильні до нього офіцери й дозволяли носити цивільне вбрання, сприяли у вирішенні побутових питань тощо. Цитувались і спогади сучасників Т. Шевченка про його перебування в Орській кріпості та Новопетровському укріпленні, про роботу в Аральській експедиції.

Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»                        Наталія Павлик