«ВИШИВАЄМО ПЕРЕМОГУ»

«ВИШИВАЄМО ПЕРЕМОГУ»

16 травня 2024 року до Дня Вишиванки у Музеї українського рушника  пройшов патріотичний захід «Вишиваємо Перемогу!». На ньому було розпочато новий проєкт культурно-мистецької Акції «….І вишите моє життя на ньому…!», вишивання величного національного символу – Рушника Михайла Сікорського. Її ініціаторами виступили Музей українського рушника НІЕЗ «Переяслав» та Державний професійно-технічний навчальний заклад «Переяславський центр професійно-технічної освіти». В рамках акції впродовж 2024–2026 рр. заплановано вишити Рушник на честь Михайла Івановича Сікорського – учнями ДПТНЗ «Переяславський центр професійно-технічної освіти», учнями ЗОШ, мешканцями Переяслава та гостями міста.

На свято завітали дитячі колективи, ветерани музейної справи, гості нашого міста.

Розпочали захід виконанням гімну України. Настоятель Свято-Вознесенської парафії, протоієрей Михайло (Юрченко) благословив початок доброї справи. Ведуча Наталія Шкіра запросила до вітального слова голову Бориспільської районної військової адміністрації Київської області Руслана Дяченка, який привітав присутніх зі святом та вручив «Грамоту» Генеральному директору НІЕЗ «Переяслав» Лукашевичу Олексію Михайловичу за вагомий особистий внесок в розвиток музейної справи, багаторічну сумлінну роботу, високу професійну майстерність з нагоди Міжнародного Дня Музеїв. 

З вітальним словом на початку культурно-мистецької Акції виступив доктор історичних наук, провідний науковий співробітник НІЕЗ «Переяслав» Віктор Ткаченко.

Про мету культурно-мистецької Акції «….І вишите моє життя на ньому…!» розповіла старший науковий співробітник «Музею українського рушника» Наталія Заїка. Вона запросила долучитись всім небайдужим, активним, ініціативним, креативним українцям зробити свій стібок на цьому історичному Рушнику! Адже, український рушник займав особливе місце у житті Михайла Івановича. Наукові працівники Заповідника добре знали про його закоханість у нього. Жодна музейна експозиція не проходила без демонстрації українського оберега – рушника. У рушника два крила – праве і ліве. Два крила і нашої Акції – культурно-мистецьке і громадсько-політичне. Саме тому вона має послугувати не лише появі унікального твору самобутнього народного мистецтва, а й формуванню у нашому суспільстві атмосфери злагоди, взаєморозуміння і миру.

Заступник директора з наукової роботи ДПТНЗ «Переяславський центр професійно-технічної освіти» Світлана Назаренко привітала присутніх зі святом та розповіла про попередню культурно-мистецьку Акцію «Обніміться ж, брати мої!» (до 205-річниці з Дня народження Тараса Шевченка), яка  проходила впродовж 2018-2019 років і було вишито унікальний Переяславський  рушник Великому Тарасу!

На урочистому святі у виконанні дитячого вокального ансамблю «Сузір'я» (художній керівник Ганна Іфтоді) прозвучали українські патріотичні пісні. А вірш Олени Стасюк «Український рушник» прочитала учениця 4-Б класу Переяславської гімназії №1 Анна Апанович.

Гості свята, українська телеведуча Світлана Леонтьєва привітала присутніх зі святом і зазначила, що вона безмежно рада долучитися до історичної події – вишивання рушника нашої Перемоги до 100-річчя від дня народження геніальної людини, яка життя присвятила місту-музею Переяслав – Михайлу Сікорському!

Наші колеги з Національного музею Тараса Шевченка (м. Київ) Інна Мочарник та Олена Бражник також взяли участь в Акції та долучилися до вишивки.

На захід завітали ветерани музейної справи Галина Козій, Ніна Захарчук, Володимир Воловик, Олег Коломієць, які долучилися до вишивки та відзначили, що Михайло Іванович надзвичайно багато зробив для збереження культурної спадщини українського народу. А цей Рушник – пам'ять про Героя України.

Право зробити перший стібок було надано учням професійно-технічного закладу, адже саме вони разом із викладачами та майстрами виробничого навчання підтримали ініціативу вишити Рушник Михайла Сікорського, розробили орнамент та перенесли його на полотно. Надалі до вишивання символічного рушника єднання та братерства зможуть долучитися всі охочі.

Подяки учасникам заходу «Вишиваємо Перемогу» до Дня вишиванки вручила ветеран Музейної справи, Заслужений працівник культури Ганна Козій.

Старша наукова співробітниця НІЕЗ «Переяслав»                                       Наталія Заїка