Новини

У МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ВІДКРИТО ВИСТАВКУ «СИМВОЛИ-УЗОРИ ТРИПІЛЛЯ-КУКУТЕНЬ НА ПИСАНКАХ ЗОЇ СТАШУК, ОКСАНИ БІЛОУС ТА ОЛЬГИ СТРІЛЕЦЬ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗІБРАННЯ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»)»

Категорія: Новини Створено: Субота, 01 травня 2021, 10:05

На передодні Великодніх свят в експозиції Музею трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» відкрита виставка «СИМВОЛИ-УЗОРИ ТРИПІЛЛЯ-КУКУТЕНЬ НА ПИСАНКАХ ЗОЇ СТАШУК, ОКСАНИ БІЛОУС ТА ОЛЬГИ СТРІЛЕЦЬ».

Нині поглиблюється інтерес до давніх ремесел, у тому числі і до писанкарства. Майстри старшого покоління, зберігаючи традиції, орнаментику давніх узорів, передають непересічне мистецтво сучасникам. Зразком цього може слугувати й колекція писанок відомих писанкарок Зої Сташук, Оксани Білоус та Ольги Стрілець, що входить до музейного зібрання НІЕЗ «Переяслав». Особливістю цих робіт є те, що вони виконані майстринями за мотивами орнаментів часів Трипілля-Кукутень та за матеріалами стародруків і малюнками ХІХ ст.

Одна з важливих та унікальних особливостей Великодніх писанок полягає в їх орнаментальних мотивах. Узори-символи, що зображені на них, мають глибоке історичне підґрунтя і несуть глибоке змістове навантаження. Основні з них, виникли і сформувалися у часи існування найдавніших землеробських суспільств, до яких на нашій території належить трипільська культура, що була поширена на теренах сучасної України з кінця VІ до першої чверті ІІІ тис. до н.е.

Знаки, які наносили на писанку, не випадкові, кожен з них має своє значення. Вони, як і кольорова гамма передавались із покоління у покоління протягом багатьох віків. У той же час, у кожному регіоні України, впродовж тривалого часу склались свої особливості у композиційному вирішенні, техніках та розкольоруванні.

Загалом на виставці представлено 49 робіт майстринь, які тематично доповнюються вишитими рушниками кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

Виставка демонструватиметься з 29 квітня по 15 травня 2021 р. Музей трипільської культури працює з 9 до 17 години. Вихідні дні: понеділок, вівторок. Тож, після закінчення карантинних обмежень, запрошуємо всіх бажаючих ознайомитись із матеріалами презентованими на виставці.

Завідувач НДВ археології                                                                                                          Дмитро Тетеря

Молодший науковий співробітник   НДВ археології                                                                   Валентина Білоусько

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены