26 КВІТНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПРО ЧОРНОБИЛЬСЬКУ КАТАСТРОФУ

26 КВІТНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПРО ЧОРНОБИЛЬСЬКУ КАТАСТРОФУ

Чорнобиль – невеличке містечко на півночі України. Перші літописні відомості про нього належать до 1193 року. У 1923 році був утворений Чорнобильський район, а Чорнобиль стає районним центром.

У 1970 році неподалік міста розпочали будівництво потужної атомної електростанції. Упродовж 1977 – 1983 років в дію було введено чотири енергоблоки,  а в 1986 році планувався пуск п’ятого.

За кілька кілометрів від станції будується місто Прип’ять, де мали б проживати працівники станції.

26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія – вибух реактора четвертого енергоблоку.

В результаті аварії відбулося радіоактивне забруднення навколишнього середовища, у тому числі ізотопами урану, плутонію, йоду-131 (період напіврозпаду 8 днів), цезію-134 (період напіврозпаду 2 роки), цезію-137 (період напіврозпаду 30 років), стронцію-90 (період напіврозпаду 29 років).

Радіоактивна хмара, що утворилася внаслідок вибуху, накрила територію сучасної України та території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.

Першими взяли на себе удар ядерної стихії оператори центрального залу. Через п’ять хвилин після сигналу про аварію на АЕС прибули пожежні - бійці чергового караулу і почали боротьбу з вогненною стихією на покрівлі машинного залу четвертого енергоблоку.

Для подальшої ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС були задіяні десятки тисяч людей різних професій: пожежники, військовослужбовці, правоохоронці, будівельники, транспортники, медпрацівники тощо, яких назвуть - ліквідатори.

Зупинити активне виверження радіоактивних речовин із зруйнованого реактора вдалося лише до кінця травня 1986 року мобілізацією значних ресурсів і ціною масового опромінення тисяч ліквідаторів.

Навколо ЧАЕС була створена 30-кілометрова зона відчуження, площею близько 2,6 тисяч квадратних кілометрів, з якої в 1986 році евакуйовано населення. До цієї зони ввійшли землі колишніх Чорнобильського, Іванківського і Поліського районів Київської області, а також Овруцького та Народицького районів Житомирської області.

Чорнобильська катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Вона спричинила масштабні негативні демографічні, соціальні та етнокультурні процеси.

Старший науковий співробітник «Музею пам’яті Поліського району»                            Н. Юхименко