29 ЧЕРВНЯ ВИПОВНЮЄТЬСЯ 102 РОКИ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВІДОМОГО КОСІВСЬКОГО РІЗЬБЯРА ІВАНА БАЛАГУРАКА

29 ЧЕРВНЯ ВИПОВНЮЄТЬСЯ 102 РОКИ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВІДОМОГО КОСІВСЬКОГО РІЗЬБЯРА ІВАНА БАЛАГУРАКА

Балагурак Іван Васильович – український майстер декоративної різьби по дереву, член Спілки художників України (1958), заслужений майстер народної творчості України (1968) – народився 29 червня 1922 р. в м. Косові Івано-Франківської обл. Батько був столяр-будівельник, а дядько окрім столярства займався ще й різьбленням. Як і більшість народних умільців Прикарпаття Іван зацікавився різьбярством ще з дитинства. Придивляючись до того як працював дядько, юний художник крок за кроком опановував майстерність різьбярства. Шлях до мистецьких вершин був нелегким. Долати труднощі хлопцеві допомагали наполегливість та бажання досконало оволодіти багатьма техніками різьблення.

Іван Балагурак став одним із перших випускників різьбярського відділу Косівського художньо-виробничого училища. Професії навчався у народних майстрів-різьбярів Федора Когута, Юрія і Семена Корпанюків, Василя Девдюка. З 1939 р. працював у артілі різьбярів «Гуцульщина».

У 1959 р. в Косові було організовано художньо-виробничі майстерні Художнього Фонду України при Спілці художників. До роботи у них було залучено висококваліфікованих майстрів. І. В. Балагурак, як один із кращих майстрів, перейшов на творчу роботу до Косівських художніх майстерень.

У творчому доробку талановитого художника-різьбяра чимало виробів декоративного та ужиткового призначення. І. В. Балагурак є автором багатьох тематичних творів. Асортимент його виробів складають барильця, баклаги, рахви, цукорниці, вази, підноси, шкатулки, портсигари, туалетні прибори, меблі, хрести, свічники.

Майстер неодноразово звертався до творчості Великого Кобзаря. На шевченківську тематику виготовив: портрет Тараса Шевченка в інкрустованій рамці (1961); книжку-адрес із профільним барельєфом поета (1961); тарілки декоративні ювілейні (1961, 1964).

Портретні зображення Іван Благурак найчастіше виконував у техніці «сухої» плоскої різьби та інкрустації в поєднанні з гуцульською орнаментикою. Для його творчості характерні такі орнаментальні мотиви, як «кучері», «ружки», «сонечка», «баранячі ріжки», «зірочки». Майстру притаманні відчуття специфіки матеріалу, чіткість композицій, вміння органічно закомпонувати портретно-зображальний мотив у форму побутової речі й доповнити його традиційним декором.

І. В. Балагурак був активним учасником численних обласних, всеукраїнських, міжнародних ярмарків і виставок. Твори митця експонувались в Австрії, Болгарії, Канаді, Монголії, Німеччині, США, Франції, Чехословаччині.

Творчі роботи видатного косівського майстра-різьбяра зберігаються у багатьох музеях України, за кордоном, а також у приватних збірках.

У колекції Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» також зберігаються декоративні твори Івана Балагурака – це «Баклага» (1969), «Бочівка» (1975) та «Книжка-адрес» (1972).

Помер Іван Васильович Балагурак 13 лютого 2001 р., похований в м. Косові.

Використані матеріали за посиланням:

1. Іван Балагурак – «Майстер золоті руки». URL: https://ludyne.if.ua/4086/.

2. Мистецтво Косівщини. Іван Васильович Балагурак. URL: https://kosiv.info/arts-menu/arts-masters/266-ivan-vasylovych-balagurak.html.

Молодший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»                            Світлана Пригонюк