6 ТРАВНЯ 1936 РОКУ НАРОДИВСЯ ВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ АРХІТЕКТОР МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ ФЕЩЕНКО

6 ТРАВНЯ 1936 РОКУ НАРОДИВСЯ ВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ АРХІТЕКТОР МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ ФЕЩЕНКО

Фещенко Микола Михайлович — заслужений архітектор України, народився 6 травня 1936 р. у м. Дятьковому (нині – Брянська обл., РФ). У 1965 р. закінчив Київський інженерно-будівельний інститут (нині – Київський національний університет будівництва і архітектури). З 1992 р. очолював Творчу архітектурну майстерню України.

М. М. Фещенко мав чимало авторських архітектурних проєктів, які стали візитівками багатьох населених пунктів України. У 1982 р. у співпраці з видатним скульптором В. З. Бородаєм розробив проєкт пам'ятного знаку засновникам Києва (Кий, Щек, Хорив і сестра їх Либідь у човні), на честь 1500-річчя Києва, який став не лише візитівкою, а й символом нашої столиці. Входив до складу проєктної групи по реалізації спорудження Українського державного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років (нині – Меморіальний комплекс «Національний музей історії України у Другій світовій війні»), який відкрився на схилах Дніпра 9 травня 1981 р.

Професійна діяльність М. М. Фещенка тісно пов'язана з Переяславом, він був головним архітектором та керівником проєктної групи з будівництва, розпочатого ще у 1981 р. «Музею Дружби народів», який досі залишається не втіленим у життя.

У 2000 р. спроєктував «Пам’ятний знак на честь першої літописної згадки назви «Україна», споруджений по вул. Б. Хмельницького, біля мосту через р. Альта. Автор скульптури князя Володимира, скульптор Б. Є. Климушко.

Розробив проєкт будівництва Меморіалу Слави, присвяченого Другій світовій війні. Центральне місце меморіального комплексу займає скульптура воїна в арці, увінчаній хрестом, на фоні розміщеної півколом стели, з викарбуваними 1254-ма іменами загиблих переяславців. До пам’ятника веде вимощена плитами доріжка з алеєю ліхтарів та напівкруглих лавок. Складовою частиною меморіалу є виставка військової техніки періоду Другої світової війни. Урочисте відкриття відбулося 9 травня 2000 р.

За проєктами архітектора у Переяславі було встановлено ще два пам'ятники, один з яких (на Борисоглібській площі) був пізніше демонтований згідно із законом про декомунізацію, а другий (на майдані Княжий двір) поки що чекає на таку ж участь.

М. М. Фещенко помер 7 листопада 2022 р., похований у Києві.

Старша наукова співробітниця НДВ історичного краєзнавства                                  Ганна  Наконечна