Музеї

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА

Категорія: Історичний календар. Події Створено: Четвер, 14 жовтня 2021, 11:35

Щорічно 14 жовтня в день Покрови Пресвятої Богородиці в Україні святкують День українського козацтва. Цьогоріч святкування проходить на фоні відзначення 400-річчя Хотинської битви, в якій 45-тисячне Військо Запорозьке разом із 32-тисячною польсько-литовською армією завдало нищівної поразки майже 200-тисячному війську Османської імперії. Ця битва стала апофеозом військової слави гетьмана українського козацтва Петра Конашевича-Сагайдачного.

Як вважають історики, він народився в с. Кульчицях під м. Самбором на Львівщині. Походив з дрібної української шляхти. Навчався в Острозькій академії, де здобув прекрасну освіту. Все своє подальше життя пов’язав з козацтвом. Завдяки своєму розуму і полководницькому таланту, він став ватажком козацтва, неодноразово обирався кошовим отаманом Запорозької Січі.

Спробуємо означити заслуги прославленого гетьмана перед козацтвом та всім українським народом:

  • Найперша заслуга П. Сагайдачного організація з розрізнених козацьких загонів регулярного дисциплінованого та боєздатного запорозького війська.
  • П. Сагайдачний прославився, насамперед, як полководець, котрий здійснив чимало успішних військових морських походів проти Туреччини. Він розробив і вдосконалив козацьку тактику морського бою, що було значним внеском у розвиток українського військового мистецтва.
  • Зовнішня політика П. Сагайдачного полягала в тому, щоб організовувати регулярні морські походи на турецькі міста, тим самим підриваючи могутність Османської імперії, а також спонукаючи Туреччину воювати з Польщею, що, своєю чергою, призводило до посилення залежності польського уряду від українського козацтва та впливало на збільшення козацького реєстру.
  • У 1618 р. П. Сагайдачний на чолі 20-тисячного козацького війська здійснив похід на Москву.
  • Найбільша заслуга П. Сагайдачного полягала в тому, що він зрозумів роль козацтва в суспільно-політичному житті українського суспільства. 1615 р. Сагайдачний разом з усім Військом Запорозьким вписався до Київського (Богоявленського) братства, яке протистояло поширенню католицизму та уніатства. 1620 р. завдяки Сагайдачному відбулося висвячення єрусалимським патріархом нових православних ієрархів в Україні, що ознаменувало відновлення ієрархії православної церкви. Отож, козацтво вперше включилося у загальнонаціональні справи, а міщани й духовенство вперше відчули підтримку вагомої збройної сили.
  • Українське козацтво, очолюване гетьманом П. Сагайдачним, відіграло вирішальну роль у здобутті перемоги на турецькою армією у Хотинській війні. По-суті, Європа була врятована від османського іга об’єднаними українсько-польсько-литовськими збройними силами.
  • П. Сагайдачний прагнув створити триалістичну державу, де б Україна стояла врівень з іншими двома державами – Польщею та Литвою.
  • П. Сагайдачний опікувався культурою та освітою, був одним із перших українських меценатів.

Отримавши поранення у ході Хотинської битви, гетьман помер 1622 р. Його оплакувала вся Україна. З повним правом можемо констатувати, що за часів Петра Конашевича-Сагайдачного українське козацтво вийшло на новий ступінь історичного розвитку, воно стало спроможним вирішувати надзвичайно важливі державні проблеми.

Завідувач науково-методичного відділу охорони культурної спадщини                                             Анатолій Іваненко