Музеї

26 КВІТНЯ – ДЕНЬ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

Категорія: Історичний календар. Події Створено: Неділя, 25 квітня 2021, 14:13

Аварія на Чорнобильській атомній електростанції, що сталася 26 квітня 1986 року, увійшла в історію України як одна з найтяжчих трагедій XX століття. Ця  чорна дата провела у людській свідомості болісну межу, яка розділила життя на до – і після чорнобильське.

Трагедія забрала тисячі життів, змінила мільйони доль, залишила нездійсненними мрії та сподівання.

В результаті аварії було повністю зруйновано атомний реактор, а в повітря потрапила велика кількість радіоактивних речовин, зокрема, ізотопів урану, плутонію, йоду-131 (період напіврозпаду 8 днів), цезію-134 (період напіврозпаду 2 роки), цезію-137 (період напіврозпаду 30 років), стронцію-90 (період напіврозпаду 29 років).

Радіоактивна хмара накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, а й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

Першими взяли на себе удар ядерної стихії оператори центрального залу. Через п’ять хвилин після сигналу про аварію на АЕС прибули пожежні - бійці чергового караулу і почали боротьбу з вогнем на покрівлі машинного залу четвертого енергоблоку.

Для подальшої ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС були задіяні десятки тисяч людей різних професій: пожежники, військовослужбовці, правоохоронці, будівельники, транспортники, медпрацівники тощо, яких назвуть - ліквідатори.

Зупинити активне виверження радіоактивних речовин із зруйнованого реактора вдалося лише до кінця травня 1986 року мобілізацією значних ресурсів і ціною масового опромінення тисяч ліквідаторів.

Навколо ЧАЕС була створена 30-кілометрова зона відчуження, площею близько 2,6 тисяч квадратних кілометрів, з якої в 1986 році евакуйовано населення.

Чорнобильська катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Спричинивши масштабні негативні екологічні, демографічні, соціальні та етнокультурні процеси, вона закарбувалася в пам’яті не одного народу.

Старший науковий співробітник  «Музею пам’яті Поліського району»                            Н. Юхименко