ПОКРОВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Категорія: Історичний календар. Події Створено: Середа, 14 жовтня 2020, 11:28

14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці, свято православної церкви, встановлене на честь події, що сталася 910 року в Константинополі. Місту загрожували вороги, тому люди, які знаходилися у Влахернському храмі, всю ніч щиро молилися про захист. Під ранок їм з’явилася Божа Матір з багатьма святими, вона простягла своє біле покривало (омофор) над християнами зі словами молитви про спасіння світу. Вороги не могли більше побачити цих людей і відступили. Місто було врятоване. Ідея покровительства Богородиці і є суттю свята.

У народно-релігійному календарі святкування «Святої Покрови» мало виняткове значення, адже нагадувало кожному про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід перед Господом.

Цього дня прощалися з осінню та зустрічали зиму – «на Покрову до обіду осінь, а після обіду – зима».

Завершували усі найважливіші роботи на землі, у тому числі сів озимих. Говорили – «хто сіє по Покрові, не має дати що корові», адже пропущені терміни посіву погіршували урожай.

В українському побуті Покрова – час весіль. Дівчата рано вранці поспішали до церкви, щоб іще до початку служби поставити свічку і помолитися. Просили: «Свята Мати, Покровонько, покрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатись дівкою». На Поділлі дівчата говорили: «Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу – най ся дівкою не мучу».

Вважалося, що Пресвята Богородиця сприяє шлюбу, бере під захист молоду родину, тому намагалися справити весілля саме цього дня, вірили. що подружжя житиме у коханні та достатку. Сезон сватання та весіль завершувався за два тижні до Пилипівського посту.

На Покрову вперше розтоплювали піч. Кидали у вогонь вишневі та яблуневі гілочки – щоб сади родили, щоб усю зиму у хаті було тепло, а у родині був лад та спокій.

Готували щедре застілля із пирогами, холодцем, печеною гускою. Майже повсюдно пекли млинці з різними начинками.

Покрова пресвятої Богородиці – вельми шановане свято в Україні, адже нагадує про заступництво Божої Матері за людей. До Богородиці моляться, просячи підтримки, захисту, покровительства. Моляться за сім’ю і дітей, за захист рідної землі. Моляться за тих, хто воює, боронячи свою країну, свою Вітчизну.

З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як день українського козацтва. На Покрову було створено Українську Повстанську Армію, тому 14 жовтня святкується також як день УПА. З 2014 року – це День захисника України, з 2015 року –