ПАМ’ЯТІ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ АНДРІЯ МИКОЛАЙОВИЧА МОРУГОГО (17.11.1974 – 13.07.2014)

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Середа, 17 листопада 2021, 11:56

У 2019 р. в Переяславі встановили пам’ятний знак загиблим учасникам неоголошеної російсько-української війни на східних кордонах України.

Складовою частиною пам’ятного знаку є три стели, на одній з яких викарбувані дев’ять імен загиблих Героїв. Серед них і ім’я лейтенанта військової служби, заступника командира третьої механізованої роти по роботі з особовим складом першого механізованого батальйону, 72-ї окремої механізованої бригади Андрія Миколайовича Моругого.

Народився А. М. Моругий 17 листопада 1974 р. в селі Браниця, Бобровицького району, Чернігівської області. Частину свого життя віддав розвитку сільського господарства Переяславщини. Більше 10-ти років очолював ПРАТ «Племзавод «Яненківський» Переяслав-Хмельницького району.

3 березня 2014 р. Переяслав-Хмельницьким ОМВК А. М. Моругий був мобілізований на військову службу, на власному автомобілі разом з чотирма офіцерами запасу відбув на схід України. Знаючи про скрутне становище у збройних силах, він сам придбав собі необхідне спорядження (одяг, взуття, бронежилет), окрім цього власним коштом надавав допомогу товаришам-побратимам, купуючи продукти харчування та засоби захисту.

13 липня 2014 р. близько 7 години ранку під час артилерійського обстрілу машин супроводження конвою військової частини в районі села Калинове Амвросієвського району Донецької області А. М. Моругий отримав поранення в шию, яке виявилося несумісне з життям. Він назавжди залишився тридцятидев’ятирічним.

Прощання з загиблим Героєм відбулось у Переяслав-Хмельницькому районному будинку культури. Відспівали бійця в Успенській церкві. Похований 15 липня на кладовищі рідного села.

Указом Президента України № 747/2014 від 29 вересня 2014 р. «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі», нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (посмертно). Орден дружині загиблого – Олені Моругій вручив виконуючий обов’язки військового комісара Володимир Лазоренко під час мітингу-реквієму, що відбувся на центральній площі міста Переяслава 20 лютого 2015 р. в пам’ять про загиблих майданівців.

18 травня 2015 р. у пам'ять про А. М. Моругого на фасаді Браницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відкрито меморіальну дошку. 4 червня. 2017 р. його сини Євген та Іван отримали відзнаку Української православної церкви Київського патріархату – медаль «За жертовність і любов до України» яку вручив настоятель Свято-Єфремівського храму УПК КП, протоієрей, військовий священик (капелан) Дмитро Волошин.

Вічна пам'ять Герою!

Старший науковий співробітник

НДВ історичного краєзнавства                                   Г.М. Наконечна