СЬОГОДНІ ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ВИЗНАЧНОЇ СКУЛЬПТОРКИ ЛУЇЗИ НЕВЕЛЬСОН

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Четвер, 23 вересня 2021, 11:53

Луїза Невельсон (уроджена Лея Айзиківна Берлявська) народилась 23 вересня 1899 року у місті Переяславі, але більшу частину свого життя провела в Нью-Йорку на Манхеттені. В ньому вона сформувалась як митець, знайшла своє призначення і здобула світову славу.

Людина дивовижної долі, жінка яка реалізувалась у суто чоловічій професії, стала новатором у мистецтві, художником який змінив своєю творчістю бачення світу. Луїза винайшла свою особливу техніку втілення авторської ідеї, створення скульптурної пластики. Такою технікою став ассамбляж – це своєрідний колаж з різноманітних матеріалів і елементів, але не на площині, а в тривимірному просторі, що дозволило їй створювати нові незвичайні твори мистецтва.

Слава прийшла до неї, коли їй було шістдесят та майже до кінця своїх днів Луїза залишалась надзвичайно енергійною і відрізнялась незвичайною працездатністю.

За вагомий вклад в сучасне американське мистецтво, на знак вдячності, одну з площ Нью-Йорка названо її ім’ям – Louise Nevelson Plaza (площа Луїзи Невельсон). Це був перший випадок, коли міську площу названо на честь скульптора.

Скульпторка Луїза Невельсон однією з перших нагороджена Національною медаллю діячів мистецтва, французьким орденом Почесного Легіону, медаллю Свободи – почесную нагородую видатним американцям-емігрантам. Удостоєна звання – член Американської академії мистецтв і словесності, отримала почесну ступінь Гарвардського, Оксфордського, Колумбійського університетів.

У 2000 році за вагомий внесок у розвиток мистецтва зображення скульпторки відтворили на марці поштового управління США.

Луїза Невельсон була не лише митцем, а й активним громадським діячем. Виступала за ліквідацію ядерної зброї, підтримувала еміграцію євреїв з СРСР.

Померла Луїза Невельсон 17 квітня 1988 року у віці 89 років. Похована у Нью-Йорку.

Старший науковий співробітник НДВ історичного краєзнавства                              Наконечна Г. М.