У Музеї Заповіту відкрилася виставка

Категорія: Виставки Створено: Неділя, 18 квітня 2021, 00:39

18 квітня 2021 р. у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка відкрилася виставка «Шевченківська листівка» (із фондової колекції НІЕЗ «Переяслав»), присвячена річниці відкриття нашого музею та виходу першого «Кобзаря» Т. Г. Шевченка 1840 р. у С.-Петербурзі.

Шевченківські листівки найрізноманітніші щодо змісту і форми. Це і фотографічні та художні портрети Кобзаря, репродукції його малярських творів, ілюстрації інших митців до віршів та поем Шевченка, репродукції творів мистецтва, присвячених Шевченкові та пошануванню його пам’яті. Значне місце в філокартичній шевченкіані займають фотонатурні й художні зображення міст, сіл та місцевостей, пов’язаних з біографією митця, види поетової могили в Каневі тощо. У світі налічується понад дві тисячі шевченкових листівок, кожна з яких несе в собі важливу інформацію.

Поштові картки, присвячені Кобзареві, з’явилися друком у кінці ХІХ ст. у найбільших зарубіжних видавничих центрах, у містах, містечках і навіть селах. На картках минулих літ відтворені портрети українських діячів культури, мистецтва, національно-визвольної боротьби, зображені вже знищені архітектурні пам’ятки та нині неіснуючі краєвиди. Багато творів малярства і графіки Т. Г. Шевченка відомі лише завдяки листівкам.

На виставці представлено 64 листівки та 10 поштових конвертів, які репрезентують життєвий і творчий шлях Кобзаря. Значну частину колекції представляють листівки із портретним зображенням Т. Г. Шевченка: із міськими та сільськими краєвидами, національною символікою і атрибутикою, з використанням уривків з його творів тощо. Традиційно популярним є «Автопортрет у шапці та кожусі».

Листівки шевченківської тематики виходили як серійно, так і окремими одиночними виданнями. Цінними є листівки з відтвореними на них малярськими роботами Т. Г. Шевченка, які він створив у 1840−1845 рр. та на засланні, портретами, виконаними поетом. Вони відіграли помітну роль у поширенні його доробку, у сприйнятті Т. Г. Шевченка не лише як геніального поета і подвижника нації, а й як талановитого художника.

Група поштових листівок із репродукованими на них творами пластики включає фотознімки пам’ятників поету, їх проєктів, невеликі погруддя, барельєфи, горельєфи тощо. Серед них − погруддя біля входу до Музею Заповіту Т. Г. Шевченка. Частину колекції складають листівки із зображенням могили Кобзаря на Чернечій горі. На поштових листівках видавництва «Мистецтво» представлено будинок у Києві на Хрещатицькому провулку, де в 1846 р. жив Т. Г. Шевченко.

Поряд з листівками особливе місце посідають поштові конверти на шевченківську тематику, випущені до різних ювілеїв Кобзаря. Серед них три конверти, присвячені 200-річчю від дня народження поета. 12 березня 2014 року в Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка відбулося проведення урочистого спецпогашення конверта, присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка за участю представників КОД УДППЗ «Укрпошта»директора Лепикаша Анатолія Петровича, заступника директора з питань технології Клімової Людмили Федорівни, начальника ЦПЗ №8 Крутька Володимира Івановича.

Філокартична шевченкіана – це пам’ятка української історії та культури, яка сприяє ознайомленню з Шевченком не тільки як з великим поетом, але й видатним художником. Поштові картки, які дбайливо зберігало не одне покоління українців, − яскраве свідчення невмирущої слави великого Кобзаря та величезної пошани до нього.

Виставка відкрита з 18 квітня по 30 червня 2021 р.

Відеопрезентацію виставки пропонуємо переглянути за посиланням: https://youtu.be/bEgCT1JOFfc

Завідувач науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»                             Наталія Кухарєва