11 жовтня у Меморіальному музеї Г. С. Сковороди відбувся круглий стіл на тему «Постать Михайла Сікорського в осмисленні сучасників та нащадків». Захід було приурочено 100-річчю з дня народження Героя України М. І. Сікорського. Співорганізатором зібрання виступив Університет Григорія Сковороди в Переяславі. Загалом до програми було включено чотирнадцять доповідей та передбачено участь п’ятнадцяти доповідачів. З-поміж них: генеральний директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич та ректор університету Віталій Коцур. Контингент учасників склали представники наукових підрозділів Заповідника, а також працівники університетської бібліотеки. З-поміж них – двоє докторів та п’ять кандидатів наук.
Відкрив засідання заступник генерального директора НІЕЗ «Переяслав» з науково-методичної роботи Олександр Колибенко, зокрема здійснив огляд видань присвячених постаті М. І. Сікорського. Загалом було охарактеризовано чотирнадцять відповідних найменувань. Директорка бібліотеки Ольга Шкира представила макет препринту спільного меморіального видання «Михайло Іванович Сікорський. Автографи сучасників». Книга включає спогади, огляд творчих проєктів та документальні відомості, пов’язані з особистістю Героя України. Про постать творця переяславських музеїв у матеріалах Всеукраїнської наукової конференції «Дослідження, збереження та популяризація пам’яток історико-культурної спадщини України» доповіла молодший науковий співробітник НМВ охорони культурної спадщини Вікторія Вовкодав. Виступ головного зберігача фондів Аліни Задорожньої стосувався процесу реставрації меморіальної вази з колекції Заповідника яку було здійснено фахівцями Національного науково-дослідного реставраційного центру України в межах проєкту з відтворення меморіїв видатних українців XVIII–XX ст. Щодо експонування матеріалів М. І. Сікорського в Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка доповіла його с.н.с., кандидат історичних наук Катерина Нагайко. Молодшим науковим співробітником НДВ археології Валентиною Білоусько та завідувачем НДВ «Меморіальний музей Г. С. Сковороди» Тетяна Радіоненко було представлено культурно-мистецький Всеукраїнський вишивальний проект приурочений 100-річчю від дня народження Михайла Сікорського «Переяславська сорочка». Старший науковий співробітник Музею українського рушника Наталія Заїка анонсувала культурно-мистецької акції «… І вишите моє життя на ньому…!» (до 100-річчя М. І. Сікорського)». У контексті вивчення формату «Дні пам’яті М. І. Сікорського» аналітичний огляд газетної періодики представив доктор історичних наук, п.н.с. Музею М. М. Бенардоса Віктор Ткаченко. Деяких аспектів проведення Всеукраїнського історико-культурологічного форуму «Сікорські читання», зокрема проектів реалізованих у 2012–2022 рр. торкнувся у своєму виступі модератор засідання, завідувач НДВ історичного краєзнавства, кандидат історичних наук Тарас Нагайко. До роботи також долучилися ветерани музейної справи Переяславщини. Зокрема, були присутні: Лариса Годліна, Галина Козій, Людмила Набок та Валентина Нікітіна.
Під час підсумкового обговорення учасники круглого столу виступили з наступною ініціативою: «Враховуючи внесок Героя України М. І. Сікорського в охорону та збереження культурної спадщини направити на розгляд науково-методичної та вченої рад пропозицію запровадити у створеному ним Національному історико-етнографічному заповідника «Переяслав» відзнаку для вручення з нагоди Дня пам’яток історії та культури. Відзнакою щорічно нагороджувати за вагомий внесок у збереження та вивчення історико-культурної спадщини установи та організації, творчі колективи, окремих осіб».
Теми доповідей у програмі охопили основні ініціативи щодо вшанування постаті Героя України М. І. Сікорського та відобразили різнобічні практики втілені в цьому контексті представниками наукової громадськості упродовж 2012–2023 рр.
Кандидат історичних наук, завідувач НДВ історичного краєзнавства Тарас Нагайко
Програма заходу: https://drive.google.com/file/d/1bPcPzohwpP2Q0-cVjz3Pz1FWeISkbz8F/view?usp=sharing
https://niez.com.ua/events/scientific-events/2884-vidbuvsya-naukovyy-zakhid-z-nahody-100-richchya-tvortsya-pereyaslavskykh-muzeyiv.html#sigProIda07d48fdec