Цьогоріч Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відзначає 60-річчя з часу свого створення. 1964 року на цій території на честь 150-річчя з дня народження Тараса Шевченка було створено лісопарк та перший в Україні етнографічний музей просто неба. Тут експонуються об’єкти народної культури, що презентують духовну спадщину українців. Зокрема, це й пам’ятки з місць, де творив геній України – Тарас Шевченко – сіл В’юнище та Андруші.
У рік відзначення 210-ої річниці від дня народження поета саме біля церкви Святого Георгія із села Андруші проведено культурно-просвітницький захід «Відкриймо для себе Кобзаря!».
Тарас Шевченко як художник займає одне з найвизначніших місць в українському образотворчому мистецтві. У 1843 році, під час подорожі Україною, любов до рідного краю наштовхнула його на створення серії картин «Живописна Україна», на яких відображено історичні місця, побут і природу країни. Повернувшись в Петербург, він видає на власні кошти і поширює альбом під назвою «Живописна Україна». Відомо, що серед підписників цього видання був і його друг, переяславський лікар Андрій Козачковський.
Місце, біля якого зібралися учасники заходу, символічне. Відомо, що Тарас Шевченко, перебуваючи на Переяславщині в серпні 1845 р., був у селі Андруші, де створив два малюнки з однаковою назвою «Андруші», що вміщені ним до альбому, датованого 1845 роком. На одному з них – хата, в якій, за переказами, бував поет, а на другому – шлях зі старими вербами, що веде до церкви і великих будівель архієрейської садиби, та зображена церква Святого Георгія, збудована 1768 р. Через 200 років, щоб врятувати храм від руйнування водами Канівського водосховища, його було перевезено до Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини та встановлено упродовж 1968–1970 років. Тому сьогодні ми маємо можливість бачити пам’ятку, яка є свідком перебування Тараса Шевченка на Переяславщині.
У межах заходу відбувся пленер молодих художників – вихованців Людмили Башук, а також читали поезію Тараса Шевченка поціновувачі його творчості.
Учасників вітали: генеральний директор Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олексій Лукашевич; політик, науковець, керівника громадського руху «Рідна країна» Микола Томенко; ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур; ректор Київського національного університету будівництва і архітектури Олексій Дніпров.
Керівник громадського руху «Рідна країна» Микола Томенко для учасників приготував подарунки – дитячу літературу.
До учасників заходу із найкращими побажаннями звернулася художниця, кандидатка психологічних наук Людмила Башук, персональна виставка якої нещодавно експонувалася у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка «Збірки Тараса Шевченка «Три літа» в ілюстраціях Людмили Башук».
Поезія, яку Тарас Шевченко написав на Переяславщині, «І мертвим, і живим…» прозвучала у виконанні Людмила Федоренко. А вірш «І досі сниться: під горою…», написаний у період заслання, прозвучав у виконанні наймолодшого учасника нашого заходу Артема Навального. Анастасія Васіна прочитала вірш з циклу творів «В казематі» «Ой три шляхи широкії». Вірш «Доля. Ти не лукавила зо мною…» прозвучав у виконанні Марка Вигівського.
На захід завітала Олена Мікула – письменниця, поетеса, художниця. У її виконанні прозвучав вірш, також написаний на Переяславщині, «Маленькій Мар’яні».
Із виступами до учасників звернулися поціновувачі Кобзаря Олег Коломієць та Олександр Ігнатенко.
Софія Леонова виконала пісню на слова Тараса Шевченка «Борітеся – поборете». А вокальний дует Маргарити та Марини Бродових (с. Пологи-Чобітьки Циблівська територіальна громада) виконав пісню на слова Т. Шевченка «Ой тумане, мій тумане».
Після заходу учасники отримали смаколики та скуштували на базарній площі кашу, яку приготували працівники заповідника на відкритому вогні.
Провідний науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Марина НАВАЛЬНА
Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Катерина НАГАЙКО
Фото надано учасниками заходу та журналістами