ЛЕКЦІЯ «КОЗАЦТВО В НАРОДНИХ ДУМАХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПІСНЯХ»

ЛЕКЦІЯ «КОЗАЦТВО В НАРОДНИХ ДУМАХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПІСНЯХ»

17 травня 2024 року учням 8 класу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський ліцей «Патріот» молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Світлана Пригонюк прочитала лекцію «Козацтво в народних думах та історичних піснях».

Лекторка розповіла про один з провідних жанрів української народної поетичної творчості – думи та історичні пісні, ознайомила з різновидами дум та пісень, їхньою жанровою своєрідністю та тематичною спрямованістю.

В ході лекції учні дізналися, що появу народних дум та історичних пісень учені-дослідники пов’язують з козаччиною. Саме «козацькі пісні» відображали ставлення українського народу до національно-визвольного руху, до соціально-політичної боротьби народних мас, до суспільно-політичних процесів та соціально-економічних відносин, що формувалися в той час. Творцями й виконавцями дум та історичних пісень були мандрівні співці-музики – кобзарі, які супроводжували свій спів грою на кобзі (рідше – на бандурі чи лірі). Ці народні співці з покоління в покоління передавали своє мистецтво, виховуючи патріотизм, високу духовність та почуття національної гордості, вселяли віру в незалежність української держави.

Під час лекції за допомогою фото та ілюстративного матеріалу слухачі ознайомилися з найбільш відомими кобзарями України, музичними інструментами та переглянули відеозапис дум та історичних пісень.

Молодший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»                        Світлана ПРИГОНЮК