Третій рік у Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» діє Культурно-мистецький Всеукраїнський вишивальний проект «Переяславська сорочка». Важливим напрямком проекту є відродження, збереження та поширення давніх технік народної вишивки шляхом вивчення та популяризування сорочок із музейного зібрання Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».
У рамках роботи проекту створено Студію вишивки «Переяславська сорочка», яка у своєму колі зібрала закоханих у вишивку й рукоділля, тих хто цікавиться українськими традиціями, культурою та обрядовістю.
Сьогодні у студії діють два курси народної вишивки: першого і другого року навчання.
Учні першого курсу вивчають переяславську «уставкову» сорочку. Це новачки у вишиванні. Навчальний курс розрахований на 9 місяців, загалом близько 20 занять, 2 рази на місяць. Навчання починається з опанування вишивальних швів – від найпростіших до складніших технік: вирізування, виколювання, мережки та крій традиційної української сорочки й збирання вручну власноруч вишитої.
Учениці другого навчального курсу вже пошили собі сорочки з рукавами «до пухликів». На другому році навчання ми вивчаємо більш давній крій сорочки – до суцільного рукава, різновиди полтавських мережок, варіанти оздоблення країв облямівок горловини та чохлів «до бриликів»: зубцювання петельками, подвійним прутиком тощо. Навчальний курс розрахований на 10 місяців, понад 20 занять, 2 рази на місяць.
Наші зустрічі вирізняються тим, що проходять у атмосфері музейних експозиції та з ознайомленням із сорочками музейного зібрання НІЕЗ «Переяслав». Важливим є те, що ми маємо повну атрибуцію цих речей: де, коли і ким вона виготовлена й кому належали. Хтось може вибрати сорочку зі свого села або села, де колись жили бабусі чи діди, можливо, знайти сорочки своїх родичів, які у свій час віддали їх до музею.
На заняттях всебічно представлені жіночі та чоловічі сорочки сіл Переяславського повіту, що датуються кінцем ХІХ – початком ХХ ст. із великим розмаїттям орнаментів, вишивальних технік, способів збирання. За презентованими сорочками розроблені схеми орнаментальних композицій для їх відтворення. Кожне заняття містить теоретичну частину та майстер-клас.
Бонусами для наших учениць є два майстер-класи із виготовлення поясів: тканого «на бердечку» та плетеного вручну.
У жовтні ми підводимо підсумки нашої роботи, що проходять у дні вшанування пам’яті Михайла Івановича Сікорського – героя України, почесного Генерального директора нашого Заповідника.
Запрошуємо бажаючих долучатися до нашої творчої спільноти.
Молодший науковий співробітник НДВ археології НІЕЗ «Переяслав» Валентина Білоусько
https://niez.com.ua/events/cult-activities/2986-studiya-vyshyvky-pereyaslavska-sorochka.html#sigProId9b3834e855