ЛЕКЦІЯ В КЗ КОР «ПАТРІОТ» НА ТЕМУ «БІЙ ПІД КРУТАМИ І ПРОБЛЕМИ ДЕРЖАВНОГО БУДІВНИЦТВА УНР»

ЛЕКЦІЯ В КЗ КОР «ПАТРІОТ» НА ТЕМУ «БІЙ ПІД КРУТАМИ І ПРОБЛЕМИ ДЕРЖАВНОГО БУДІВНИЦТВА УНР»

30 січня 2024 р. в Переяслав-Хмельницькому ліцеї-інтернаті «Патріот» для учнів 11 класу кандидат історичних наук, доцент, провідний науковий співробітник Тарапон Оксана Анатоліївна провела лекцію на тему: «Бій під Крутами і проблеми державного будівництва УНР».

Історія державотворення України початку ХХ ст. – це історія протистояння з росією в різних її державних формах – від монархічної до більшовицької. Лютнева революція 1917 р. та розпад російської імперії загострили національне питання та активізували політичні зусилля українців у напрямку здобуття національно-культурної автономії. Створена у березні Українська Центральна Рада (як представницький демократичний орган України) розпочала переговори з Тимчасовим урядом росії щодо питання української автономії. Відмова російської сторони піти на будь-які поступки, підштовхнула Центральну Раду на проголошення автономії І Універсалом.

Цей конфлікт показав нездатність російських політиків прислухатися до національних потреб народів імперії. З іншого боку, три Універсали Центральної Ради, які проголошували Україну автономною частиною російської федерації, – це історія про політичну незрілість українського політикуму і крах ілюзій про можливість «братерського» союзу з росією.

Більшовицький жовтневий переворот у Петрограді означав узурпацію влади в росії диктаторським режимом і початок збройної агресії в Україну в грудні 1917 р. Російські більшовики проводили активну інформаційну пропаганду з дискредитації Центральної Ради та Української держави, підтримували прихильників більшовизму в Україні в зрусифікованих промислових містах, одночасно розпочали військове вторгнення.

У складних умовах січня 1918 р. Центральна Рада в ІV Універсалі проголосила незалежність і суверенність Української Народної Республіки, а до Києва вже наближалася армія М. Муравйова.

29 січня 1918 р. біля залізничної станції Крути (за 130 км від Києва) відбувся бій між більшовицькою армією та захисниками Української Народної Республіки, серед яких були добровольці, активісти молодіжних організацій, студенти і випускники навчальних закладів Києва (зокрема, представники 1-ої Київської військової школи імені Богдана Хмельницького, Студентського куреня Українських Січових Стрільців).

Попри те, що станцію не вдалося втримати, бій під Крутами мав велике стратегічне значення: було зупинено стрімкий наступ ворога, російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні, затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брестський мирний договір, що давав міжнародне визнання української державності і робив її об’єктом міжнародних відносин. Згодом радянська росія теж змушена була визнати незалежність УНР.  

Крути – це символ патріотизму української молоді, її героїзму і незламності в боротьбі за свободу.

Провідний науковий співробітник науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав»            О.А. Тарапон