Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

На виставці буде представлено традиційні зйомні жіночі прикраси Ліво- та Правобережної Черкащини, серед яких дукач був головним елементом, що створював завершений та неповторний образ народного вбрання. Так називали медальйон, основу якого складала монета в оправі, підвішена до спеціально виготовленої брошки – «банта». Бант робили особливо старанно і прикрашали кольоровим склом. На Правобережній Черкащині це срібні чи золоті монети, які нанизували на вовняний шнурок, іноді кріпили до коралового намиста, могли поєднувати із хрестиками. На Лівобережній Черкащині – це унікальна і неповторна прикраса жінок із козацьких родин, мистецький витвір майстрів-ювелірів, що свідчить про високий рівень місцевого золотарства.

Найбільш архаїчним видом жіночих нагрудних прикрас було намисто. Його виготовляли як з природних, так і штучних матеріалів. Особливо цінувалось коралове намисто, яке називали «добрим», «справжнім». Окрім коралів, на виставці буде представлено кам’яне намисто, срібні ланцюжки складної конструкції, срібні хрести, прикрашені різьбленням та виїмчастою емаллю.

Вушні прикраси – сережки – виготовляли переважно із золота, срібла і міді, оскільки вважали, що ці метали мають лікувальні властивості. Молоді дівчата носили сережки «книшики», «калачики з метеликами». На Черкащині дуже популярними були сережки «місяці», «півмісяці», вони були плоскі й дуті. Плоскі сережки прикрашались легким гравіюванням. Дуті сережки і сережки-«півмісяці» носили молодиці й літні жінки. Одягали й сережки «бовтики», виготовлені з монет царського карбування з підвіскою «ягідкою» або «метеликом».

Починаючи від шиї й звисаючи майже до пояса, прикраси створювали своєрідний захисний бар’єр між зовнішнім світом і тілом людини.

Якісно доповнює та збагачує виставку показ жіночого вбрання, що складалося з натільного, поясного, нагрудного одягу, взуття, головних уборів, поясів.

Виставка експонуватиметься у Музеї українських обрядів з 1 травня до 30 червня 2017 року за адресою м. Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 2 (територія Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини).