У «Музеї козацької слави. Роботи Василя Завгороднього» Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» створено виставку «Кавовий та чайний посуд ХХ століття» (фарфорові та фаянсові вироби з колекції НІЕЗ «Переяслав»). Для огляду представлено чайно-кавовий посуд п’яти порцелянових заводів України: Баранівського, Городницького, Довбиського, Полтавського, Тернопільського та авторські роботи відомих художників-фарфористів: В. Кравцевич, І. Віцько, П. Тарасенко, В. Хоменко.

Чайний сервіз на три персони Городницького фарфорового заводу (смт. Городниця, Житомирська обл.), автор малюнку художник В. Хоменко. Городницький фарфоровий завод – одне із найстаріших підприємств України з виготовлення фарфорових виробів, засноване в 1799 р. Асортимент виробництва включав столовий посуд до якого належали і кавові та чайні сервізи, оздоблені підглазурним розписом солями кобальту, часто з позолотою. Нині завод не працює. Предмети заводу різного періоду часу мають художню та колекційну цінність.

На виставці експонуються два кавові і один чайний сервізи Довбиського порцелянового заводу (смт. Довбиш, Житомирська обл.), який був заснований в 1823 р. З початку свого заснування і по теперішній час завод спеціалізується на виробництві чайно-кавового посуду і окремих речей господарського вжитку (кухлі, келихи і т. д.). Сервізи цього заводу вирізняються живописним розписом кобальтовою глазур’ю. У 1982 р. на міжреспубліканській ярмарці Довбиський фарфоровий завод був представлений як один з найкращих виробників кобальтових виробів в Європі.

Окрасою виставки є чайний сервіз «Полтава», автор розпису видатний український фарфорист Іван Віцько. Упродовж 1967–1984 рр. І. М. Віцько обіймав посаду головного художника на Полтавському порцеляновому заводі. Полтавський порцеляновий завод (м. Полтава) функціонував з 1964 р по 2002 р. Підприємство спеціалізувалося на випуску сервізів для чаю та кави, наборів посуду, тарілок, декоративних ваз і сувенірної продукції.

Також на виставці представлено два чайні сервізи однієї з найстаріших в Україні порцелянових мануфактур – Баранівського фарфорового заводу (м. Баранівка, Житомирська обл.), автор Володимир Кравцевич. Історія заводу бере свій початок ще з 1802 р. Традиційно він займався виробництвом унікального посуду, зокрема чайних та кавових сервізів. Також вироблялись і інші цікаві порцелянові вироби. Баранівська порцеляна вирізнялася не тільки чудовим зовнішнім виглядом, а й відмінною якістю виконання. Фарфоровий завод припинив свою понад двохсотлітню історію у 2010 році.

Композиція з трьох чайників та підноса-підставки належить першому художнику Тернопільського порцелянового заводу Петру Тарасенку. Тернопільський порцеляновий завод (м. Тернопіль) заснували у 1964 р., він спеціалізувався на випуску чайних і кавових сервізів, кухонних, столових наборів та сувенірної продукції. У 2006 р. завод припинив свою діяльність.

Чай та кава – це напої, які супроводжують нас протягом усього дня, даруючи радість та затишок. Правильно підібраний посуд з фарфору та фаянсу формує неповторний аромат, зберігаючи смакові якості, створює виняткову атмосферу та робить чаювання та кавову церемонію ще більш приємними та насиченими.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку та ознайомитися з керамічними виробами фарфорових і фаянсових підприємств України, що зберігаються у музейній скарбниці Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Виставка діятиме до 30 червня 2024 р.

Музей працює: з 9 до 17 год.; вихідні дні: понеділок, вівторок.

Молодший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»           Світлана Пригонюк

кавовий.jpg