Новини

ВІДРЕСТАВРОВАНО УНІКАЛЬНУ РУКОПИСНУ ПАМ’ЯТКУ – ЛИТОВСЬКИЙ СТАТУТ 1588 р. (ВИДАННЯ 1775 р.)

Категорія: Новини Створено: Вівторок, 26 квітня 2016, 15:42

У Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» зберігається унікальний музейний предмет – рукописний Литовський статут, переписаний у 1775 р. з редакції Третього Литовського статуту 1588 р.

Книга належала покійному канцеляристу Переяславського полку Гнатові Марковичу Чубуку-Подольському. Родовід Чубуків-Подольських походить від старовинного козацького роду. Вони служили в Переяславському полку ще за часів визвольної війни 1648-1657 рр. під керівництвом Богдана Хмельницького. Один із представників цього славного роду був сотником Трактемирівської сотні Переяславського полку. Книга була подарована синам Г.М. Чубука-Подольського  Якову, Олександрові і Петрові «для незабутньої пам’яті 4 грудня 1826 р. на хуторі Станіславчик».

Ця родинна козацька реліквія була передана до Переяслав-Хмельницького історико-краєзнавчого музею в 1945 р. одним із нащадків роду – Володимиром Андрійовичем Чубуком-Подольським.

Станом на 2014 р. Третій Литовський статут знаходився у стані, що потребував негайних реставраційних робіт внаслідок загального запилення та пошкодження аркушів, відсутності застібок, пошкодження шкіри, часткових ушкоджень дерев’яних боків оправи та ін.

Книгу було передано на реставрацію до Національного науково-дослідного реставраційного центру України у 2014 р. Відновлювально-реставраційні роботи було завершено у 2015 р. і Статут повернуто до НІЕЗ «Переяслав» у 2016 р.

Науковими співробітниками ННДРЦУ були проведені наступні реставраційні заходи: виготовлено форзаци з французького паперу фірми «Canson»; аркуші зшито на уставці; сформовано блок, проклеєно корінець; виготовлені та прикріплені до блоку каптали; сторони оправи (дерево) укріплені в місцях втрат; шкіра оправи знята з дощок та очищена від бруду; поповнені втрати шкіри; сторінки оправи прикріплено до блоку; виготовлені ремінці та застібка; відреставровану шкіру одягнуто на блок; виклеєні форзаци; ремінці та замки прикріплені до сторінок; шкіра оправи покрита захисним мастилом; виготовлено захисний футляр.

Реставраційні роботи по відновленню унікальної рукописної пам’ятки проводив художник-реставратор вищої категорії Національного науково-дослідного реставраційного центру України Стадниченко Ігор Вікторович. У своїй роботі він використовує широкий діапазон різних методів і прийомів реставрації, ретельно і всебічно проводить перед реставраційне дослідження музейних предметів, впроваджуючи в загальновживану практику результати останніх досягнень науки і техніки.

Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» висловлює Національному науково-дослідному реставраційному центру України щиру подяку за плідну співпрацю та вагомий внесок у розвиток та процвітання музейної галузі. Завдяки високому рівню професіоналізму співробітників ННДРЦУ нам спільно вдається виконувати надзвичайно важливу місію – збереження культурної спадщини України.

 

Головний зберігач фондів НІЕЗ «Переяслав», 

кандидат історичних наук                                                                                                           Кузьменко Аліна

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены