Новини

Відкриття виставки творчих робіт В. Завгороднього у Національному музеї літератури України

Категорія: Новини Створено: Понеділок, 18 квітня 2016, 10:08

У Національному музеї літератури України (м. Київ) 9 квітня 2016 року відбулось урочисте відкриття виставки творчих робіт та презентація книги «Клич із Вирію» Василя Завгороднього. На виставці  представлено декоративний та портретний живопис, різьблена скульптура. До збірки ввійшли прозові твори, оповідання, спогади митця.

Василь Леонтійович Завгородній (1925 – 2009) – видатній український митець: художник – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат премії імені Катерини Білокур; співак – заслужений артист України, соліст Державного академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки, письменник – поет та прозаїк.

Народився Василь Завгородній в с. Водяне нинішньої Кіровоградської області. З дитинства мав дві великі пристрасті – до малювання і до співів – їм і присвятив усе життя. Закінчив Київську консерваторію з вокалу в класі Івана Паторжинського, працював у різних колективах і філармоніях. Як соліст славнозвісного хору імені Григорія Верьовки з гастролями об’їздив півсвіту. Майже ніколи не розлучався з фарбами. Пізніше, вже в пенсійному віці, захопився коренепластикою, різьбленням по дереву. Працював у різних жанрах: графічні роботи (акварель, ліногравюра, пастель), різьблення по дереву (рельєф та об’ємна скульптура), портретний, сюжетний  та декоративний живопис. Був учасником багатьох мистецьких виставок починаючи з 1959 року, а з 1968 року – персональних. Його мистецькі твори прикрашають експозиції багатьох музеїв України, зокрема з ними можна ознайомитися у Музеї українського народного декоративного мистецтва, Національному музеї Тараса Шевченка, Музеї Лесі Українки в Києві, музеї Олександра Довженка в Сосниці, Національній спілці майстрів народного мистецтва України, в музеях Батурина і Полтави. Частина робіт митця знаходиться і в зарубіжних музеях. У 2003 році його твори збагатили скарбницю Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», покликавши до життя  «Музей козацької слави. Роботи Василя Завгороднього». У 2010 році на рідній Кіровоградщині земляки вшанували пам’ять митця відкриттям постійно діючої експозиції його творів (у с. Нечаївка в приміщенні музею письменника Юрія Яновського). У Кіровоградському художньому музеї відкрито виставку творчих робіт до 90-річного ювілею Василя Завгороднього (2015 р.)

Вшанувати пам’ять видатного українського митця, геніальної творчої особистості прийшло багато його однодумців, друзів, побратимів. З вітальним словом виступили директор Національного музею літератури України Галина Олексіївна Сорока; Леонід Іванович Андрієвський, заступник голови Українського Фонду культури, народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка; Микола Миколайович Шелест, заслужений художник України та Польщі. Привітали присутніх Юрій Петрович Дрюченко, голова Асоціації членів Національної спілки художників України; Жорж Іванович Шанаєв, член Національної спілки художників України, лауреат літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького;  Іван Пилипович Заєць, соліст хору ім. Григорія Верьовки, який співав з Василем Завгороднім, розповів про нього як співака, патріота, художника; Анатолій Андрійович Сафронов, народний артист України, бас-профундо хору ім. Григорія Верьовки, друг родини Завгородніх з 1966 р. розповів про Завгороднього – співака та портретиста хору, а також про пригоди на гастролях, зокрема в Парижі в 1969 році; Світлана Петрівна Пригонюк, завідувач науково-дослідного сектору «Музей козацької слави. Роботи В. Завгороднього» НІЕЗ «Переяслав» розповіла про створення та творче життя музею; Микола Петрович Оцун, культуролог, просвітянин, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України поділився спогадами про творчих особистостей, з якими пов’язане життя і творчість Василя Завгороднього.

Емма Антонівна Бабчук, заслужений журналіст України, автор незабутніх «Суботніх зустрічей» на Національному радіо, презентувала книгу «Клич із Вирію», а також поділилась своїми спогадами про митця.

Донька Олена Завгородня щиро подякувала директору та співробітникам музею за допомогу, сприяння, надання можливості представити спадщину її батька, через серце і творчість якого до нас говорить Україна. Його мистецтво було високим служінням. Вона подякувала причетним до організації виставки та презентації книги, усім, хто прийшов і відчув духовну енергію цієї події.

 

Завідувач науково-дослідного сектору

«Музей козацької слави. Роботи В. Завгороднього»                          Світлана Пригонюк

 

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены