ГАННІ ІВАНІВНІ КОЗІЙ – 75 (ДО РІЧНИЦІ СЛАВНОГО ЮВІЛЕЮ)

ГАННІ ІВАНІВНІ КОЗІЙ – 75 (ДО РІЧНИЦІ СЛАВНОГО ЮВІЛЕЮ)

До когорти багаторічних співробітників Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», ветеранів музейної справи у Переяславі належить ім’я – Козій Ганни Іванівни, заслуженого працівника культури УРСР, багаторічної завідувачки філіалом «Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини». Вона, одна із тих, хто здійснив значний внесок у розбудову музею просто неба, створення різноманітних експозицій хат, дворів, тематичних музеїв тощо.

Ганна Іванівна народилася 24 вересня 1948 р. у с. Мазінки Переяслав-Хмельницького району Київської області.

У 1964 р. – закінчила восьмирічну Мазінківську середню школу, а в 1967 р. – Переяслав-Хмельницьке педагогічне училище. За направленням, у 1967–1970 рр.  працює вчителем початкових класів у с. Зносичі Сарненського району Рівненської області. У 1969–1974 роках, заочно, навчається на історичному факультеті Київського університету імені Тараса Шевченка, де здобуває освіту історика, викладача історії та суспільствознавства.

Відпрацювавши трирічний термін у школі, на Сарненщині, Г. Козій повертається на рідну Переяславщину та у 1970 році влаштовується працювати науковим співробітником Історичного музею м. Переяслав-Хмельницький. У 1973 році вона – старший науковий співробітник Історичного музею м. Переяслав-Хмельницький, а з 1 серпня 1975 року – завідувачка філіалом «Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини». Історичного музею м. Переяслав-Хмельницький, з 1979 р. − беззмінно на посаді. У липні 2010 року вийшла на заслужений відпочинок.

Упродовж, майже 40 років, своєї діяльності у заповіднику Ганна Іванівна Козій виступила організатором і учасником комплексних етнографічних експедицій з дослідження Середньої Наддніпрянщини, в тому числі Переяславщини. За її спиною сотні кілометрів пройдених доріг селами Київщини, Черкащини, Полтавщини; тисячі зібраних та зданих у фонди музейних експонатів, записів з народної обрядовості, фольклору тощо. Набуті знання та досвід дали можливість бути їй співавтором наукової концепції та структурного плану Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Її авторству належать наукові обґрунтування структурних та тематико-експозиційних планів тематичних дворів та садиб згаданого музею. Нею розроблено концепції структурних та експозиційних планів розділів низки тематичних музеїв: «Музей народного одягу», «Музей хліба», «Музей поштової станції» та ін.

Г. І. Козій автор перших текстів екскурсій музеїв НІЕЗ «Переслав»: «Музею декоративно-ужиткового мистецтва Київщини», «Музею хліба», «Музею народного одягу», «Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема».

Володіючи етнографічними матеріалами, буви автором численних текстів екскурсій, вона також є розробником тематичних екскурсій по програмі «Музей в школі» з Київщинознавства.

Упродовж 1970–1990 років вона автор численних публікацій з історії, культури та музеєзнавства. Зокрема 14 статей до енциклопедичного проєкту «Звід пам’яток історії та культури України», 41 статті краєзнавчого змісту у рубриці «Люби знай рідний край» в місцевій районній газеті. Особливої уваги заслуговують її наукові розвідки та статті у різноманітних журналах, збірниках, матеріалах конференцій, яких понад 20.

Г. Козій автор буклета «Музей народної архітектури та побуту в Переяславі-Хмельницькому» (1981) та буклету «Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини» (2015).

У 2008 році вона виступила ініціатором та розробила наукове обґрунтування проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Середня Наддніпрянщина: матеріальна і духовна культура» на базі НІЕЗ «Переяслав». Також Ганна Іванівна учасниця численних наукових та науково-практичних конференцій з проблем збереження пам’яток історії та культури, музеєзнавства тощо.

За багаторічну сумлінну працю зі збереження та популяризації історико-культурної спадщини українців Г. І. Козій у 1980 році Указом Президії Верховної Ради УРСР присуджено звання Заслужений працівник культури УРСР, вона нагороджена Почесною грамотою Міністерства культури України (2003) та багатьма грамотами й подяками дирекції НІЕЗ «Переяслав»та Переяслав-Хмельницької міської ради

Перебуваючи на заслуженому відпочинку Галина Іванівна Козій працювала над створенням історії «Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини», яка була надрукована у колективній праці «Нариси з історії музеїв Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»» (2023).

З роси та води Вам шановна Ганно Іванівно!

Висловлюємо подяку Т. Ю. Нагайку за надану інформацію для підготовки даної публікації.

Д. і. н., с. н. с., провідний науковий співробітник   НІЕЗ «Переяслав»                                                          Віктор Ткаченко