Новини

НОВЕ УНІКАЛЬНЕ ВИДАННЯ З ІСТОРІЇ СЕЛА ЄРКОВЦІ

Категорія: Новини Створено: П'ятниця, 01 травня 2020, 19:06
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Днями у серії Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» «Краєзнавча бібліотека Переяславщини» вийшов друком черговий випуск (№ 13). Це  фундаментальне історико-документальне видання, автором якого є відомий краєзнавець, уродженець с. Єрковці Михайло Миколайович Гич, називається «Єрковці. Історія села Переяславського краю. Збройні конфлікти 1939–2020 рр. Людські долі. Світлини. Документи». Видання містить унікальні матеріали: архівні документи, світлини, спогади жителів, зібрані й упорядковані його автором.

Це вже не перша книга Михайла Миколайовича Гича, присвячена рідному селу. Нагадаємо, що у 2018 році серія заповідника «Краєзнавча бібліотека Переяславщини» (вип. № 10) була поповнена попередньою книгою шанованого автора – «Єрковці. Історія села Переяславського краю. Спогади жителів».

Проте, автор наполегливо, упродовж десятка років здійснював свої краєзнавчі пошуки за різними напрямками досліджень. Зокрема, у щойно надрукованому виданні систематизовано матеріал за майже недослідженою досі темою участі земляків-єрківчан у збройних конфліктах 1939–2020 років. У книзі зібрані відомості про односельців за наступними темами:

 1. Вони загинули у Другій світовій війні;
 2. Вони загинули в полоні;
 3. Засуджені та реабілітовані в роки Другої світової війни;
 4. Вони пройшли німецькі табори і вижили;
 5. Вони так і не діждались своїх рідних з Другої світової війни;
 6. Остарбайтери. Їх змусили працювати на чужині;
 7. Остарбайтери. Вони померли на чужині;
 8. НепрOSTі листи;
 9. Вони загинули та померли від ран в 1941–1943 роках, і поховані в селі

Єрковці;

 1. Вони були партизанами загону імені Щорса;
 2. Загинувші воїни в роки Другої світової війни села Весняне;
 3. Остарбайтери села Весняне в роки Другої світової війни;
 4. Вони пройшли через пекло війни та повернулись героями на рідну Єрковецьку землю;
 5. Вони вимушено брали участь у чужих війнах;
 6. Вони загинули при виконанні службових обов’язків у мирний час;
 7. Вони захищали Україну в 2014–2020 роках.

Інформація про кожну людину у виданні подається з посиланням на джерела та по можливості супроводжується світлиною. Автором пророблений величезний об’єм пошуку з використанням фондових матеріалів різних архівних установ: Державного архіву Київської області, Галузевого Державного архіву Служби безпеки України, Національного управління архівів та документації США, Центрального державного історичного архіву України м. Київ, Центрального державного архіву громадських об’єднань, Центрального архіву міністерства оборони Росії, Архіву Переяслав-Хмельницької районної Державної адміністрації, Зведеного архіву Переяславського РАКСу. Також використана інформація, знайдена в Інтернет порталах: ОБД «Меморіал» – Об’єднана електронна база даних (ОБД), що містить інформацію про радянських воїнів, загиблих, померлих і зниклих без вісти в роки Другої світової війни, а також у післявоєнний період; «Мартиролог» – Пошуковий портал, створений на базі документального фонду Національного музею історії України у Другій світовій війні. Акумулює відомості про військовослужбовців з України, які загинули на фронтах Другої світової війни. Офіційна частина відомостей доповнена спогадами жителів села.

Історичну цінність виданню надає останній розділ – «Документи, світлини, спогади», в якому містяться фотокопії оригінальних листів, повісток, облікових та фільтраційних карток, протоколів допитів, повідомлень про загибель, зникнення, наказів, списків завербованих для відправлення на роботу в Німеччину, групових фото єрковчан – воїнів та остарбайтерів, Актів про збитки, нанесені окупаційною німецькою владою колгоспам села Єрковці, світлини меморіальних комплексів в селах Єрковці та Старе.

Рецензентами даного унікального видання виступили завідувач науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав», кандидат історичних наук Тарас Нагайко та заступник генерального директора з науково-методичної роботи НІЕЗ «Переяслав», кандидат історичних наук, професор Олександр Колибенко.

Книга буде надзвичайно корисна усім дослідникам, що займаються історією України новітньої доби, а також фахівцям у галузі біографістики, військової та повсякденної історії, історичного краєзнавства. Вона містить 416 сторінок, вийшла накладом у 200 примірників. Надрукована ФОП Чорна Т.В., м. Кам’янець-Подільський. Макетування та комп’ютерну верстку здійснив Володимир Набок, редагування текстів – Тетяна Крекотень.

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
 • Комментарии не найдены