Новини

ВІТАЄМО З ЮВІЛЕЄМ!

Категорія: Новини Створено: Вівторок, 24 грудня 2019, 16:41
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

24 ГРУДНЯ ВИПОВНЮЄТЬСЯ 70 РОКІВ ТОВКАЙЛУ МИКОЛІ ТИХОНОВИЧУ – АРХЕОЛОГУ, МУЗЕЄЗНАВЦЮ, КАНДИДАТУ ІСТОРИЧНИХ НАУК, ЦЕХ-МАЙСТРУ КИЇВСЬКОГО КОБЗАРСЬКОГО ЦЕХУ

Микола Тихонович народився 24 грудня 1949 р. в с. Коров’є Хмельницької області. Закінчив історичний факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, спеціалізувався на кафедрі археології та музеєзнавства (1977-1983).

З 1976 по 1983 р. та протягом 2001 – 2015 рр. працював у Інституті археології НАН України. З 1976 р. бере участь у археологічних експедиціях. Його першою експедицією стала Південно-Бузька під керівництвом Г.Т. Ковпаненко. Згодом він переходить до Миколаївської новобудовної експедиції Інституту археології, очолюваної О.Г. Шапошніковою, у якій працював багато років (1983-1988).

З 1983 р. розпочав трудову діяльність у Переяслав-Хмельницькому історико-культурному заповіднику (з 1999 р. – Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав»), спочатку – на посаді старшого наукового співробітника, у 2000-2010 рр. очолював сектор «Постійно діюча археологічна експедиція» Заповідника, у 2015 р. працював на посаді завідувача науково-дослідного сектора «Музей кобзарства».

За час роботи в археологічних підрозділах Заповідника М.Т. Товкайло разом з колегами-археологами майже щороку (1984-2015) здійснював археологічні дослідження численних та різночасових пам’яток: розкопки культурних нашарувань, житлово-господарських об’єктів та укріплень давнього Переяслава, дослідження поховань Соснівського могильника черняхівської культури, розвідки трипільських поселень Правобережжя Середньої Наддніпрянщини, рятівні дослідження пам’яток узбережжя Канівського водосховища, масштабні багаторічні археологічні розвідки Переяслав-Хмельницького та Яготинського районів, розкопки трипільського поселення Крутуха-Жолоб під Переяславом, проводив вивчення передгородь давньоруського Переяслава, дослідження ґрунтового могильника давньоруського часу в ур. Гора (кар’єр) тощо. Взяв участь у складанні 23 наукових звітів за результатами цих досліджень. Його вклад в археологію Переяславщини впродовж 28 років є неоціненим. Він також здобув неабиякий досвід у музейній роботі, зокрема експозиційній, взявши участь у створенні експозицій Музею хліба, Музею трипільської культури, Археологічного музею тощо.

У ці ж роки Микола Тихонович продовжував досліджувати пам’ятки на берегах Південного Бугу. Красень Півдня України  швидкоплинний Буг – давня любов Миколи Тихоновича. Впродовж багатьох років він вивчав численні археологічні пам’ятки Черкащини та Миколаївщини (2000-2008). Наукові відкриття вченого вносять нові уявлення про розвиток цього унікального регіону України. Захисту природи та археологічних пам’яток Південного Бугу дослідник присвятив своє серце, енергію та неабияку наполегливість. Багатошарові поселення в ур. Пугач та поселення й різночасові могильники часів неоліту та енеоліту в ур. Гард Микола Тихонович досліджує до останнього часу (2009-2019).

У 1997 р. захистив кандидатську дисертацію «Неоліт Степового Побужжя». Автор близько 90 наукових статей та публікацій, в т.ч. монографії «Неоліт Степового Побужжя» (2005).

Ювіляр – людина надзвичайно різностороння в своїх захопленнях і уподобаннях. З дитинства мав схильність до музики. Ця схильність в поєднанні з патріотичним настроєм привела до захоплення бандурою, поштовхом до чого стало знайомство з надзвичайною людиною, художником та бандуристом Г.К. Ткаченком. Георгій Кирилович був його вчителем гри на старосвітській бандурі та навчив майструвати цей давній інструмент. Невдовзі учень й сам став вчителем – Микола Товкайло довгий час вів клас виготовлення бандури у кобзарській школі, яка працювала при Заповіднику. На даний час його обрано Цех-Майстром Київського «Кобзарського цеху».

Бажаємо нашому шановному колезі міцного здоров’я, щастя, творчого довголіття та сімейного благополуччя! Нових Вам творчих здобутків, успіхів і перемог!

Колеги-музейники Переяслава

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены