Новини

ВІДІЙШОВ У ЗАСВІТИ ІВАН ДРАЧ

Категорія: Новини Створено: Вівторок, 19 червня 2018, 18:14
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Сумний мартиролог продовжився в історії української літератури: 2017 року помер переяславець В. Р. Коломієць, 2018 р. його земляк С. О. Вишенський. Сумна звістка захмарила й сьогоднішній день: 19 червня 2018 року на 81-му році життя відійшов у позасвіти ДРАЧ ІВАН ФЕДОРОВИЧ. Сталося це у Феофанії після тяжкої й виснажливої хвороби. Президент України Петро Порошенко висловив свої співчуття й назвав поета «одним із найяскравіших поетів із когорти шістдесятників».

Олег Князенко пригадує як на поминках В. Коломійця Іван Федорович, десь передчуваючи свою скору кончину, довірливо сказав, що скоро вони з Володимиром зустрінуться.

І. Драч – поет, прозаїк, перекладач, кіносценарист, громадський діяч. Бачиться, що найбільше його серце вболівало за Україну, непросту історію свого народу. Сергій Тримбач чутливо зазначив: «Помер уранці. Значить, не нажився. Було йому 81 рік. Душа великого Поета, Кіномитця, Громадського діяча відлітає од нас».

Народився Іван Драч 17 жовтня 1936 року в селі Теліжинці Тетіївського району на Київщині. Після закінчення в Тетієві середньої школи почав викладати російську мову та літературу в семирічці сусіднього села Дзвенячого. Працював інструктором райкому комсомолу, служив в армії. Перший вірш поета з’явився ще у 1951 році.

У 1958 році він вступив на філологічний факультет Київського університету імені Т. Шевченка, але його виключили через творчі та політичні погляди. І. Драч згодом зумів відновитися, але на заочну форму навчання.

Залишивши навчання, І. Драч працював у «Літературній Україні». Дебютував на початку 60-х років, коли «Літературна газета» опублікувала його поему-трагедію «Ніж у сонці». 1962 року вийшла перша збірка поета – «Соняшник», цього ж року був прийнятий до лав Спілки письменників УРСР.

У 1964 році він здобув фах кінодраматурга на Вищих сценарних курсах у Москві. Після чого працював у сценарній майстерні Київської кіностудії імені Довженка. У середині 80-х років його обрали до правління Київської організації Спілки письменників України, потім він став головою правління.

У кінці 80-х років поет став першим головою Народного Руху України, тричі обирався депутатом Верховної ради. До цього часу він очолював громадську організацію Конгрес української інтелігенції.

У 2006 році був удостоєний звання Герой України. На рахунку поета більше 10 збірок, кіноповісті, сценарії.

І. Драч мав нагороди: 1976 р. – Державна премія УРСР ім. Тараса Шевченка, 1983 р. – Державна премія СРСР, 16 жовтня 1996 р. отримав орден Ярослава Мудрого V ступеня, 21 серпня 2001 р. – орден Ярослава Мудрого ІV ступеня. Іван Федорович був почесним професором Київського університету ім. Бориса Грінченка та почесним доктором Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка.

На початку 2000-х рр. поет відвідав м. Переяслав-Хмельницький, переймався музейними справами нашого регіону.

За словами С. Тримбача, поховають І. Драча в рідному селі Теліженці на Київщині, біля могили сина Максима, як заповів сам поет.

Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка», член НСПУ        Павлик Н. М.

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены