Новини

Делегація НІЕЗ «Переяслав» переймала досвід співпраці з ЮНЕСКО у Чернігові

Категорія: Новини Створено: Четвер, 16 листопада 2017, 14:58
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

14 листопада у приміщенні Чернігівської обласної ради відбувся «круглий стіл» з підготовки номінаційного досьє для включення історичних та культурних об'єктів Чернігівщини до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Зазначена ініціатива стала результатом попередньої наполегливої роботи представників громадськості, а також профільних установ та організацій, що відповідають за реалізацію культурної політики. Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні налічує 7 найменувань, що становить близько 0,65% від загальної кількості усіх світових об'єктів. Порівняно з іншими європейськими країнами це доволі скромний показник. Для прикладу сусідня Польща має 15 об’єктів ЮНЕСКО, а Франція, де розміщена штаб-квартира організації – 43.

Від місцевої адміністрації організаторами заходу виступили перший заступник голови обласної ради, керівник робочої групи з підготовки вищезазначеного досьє Валентин Мельничук, який модерував роботу круглого столу та директор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Левочко.

Учасниками зібрання було визначено склад  робочої групи з підготовки номінаційного досьє для включення місцевих історичних та культурних об'єктів до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Її керівником став згадуваний Валентин Мельничук. До складу ввійшли: заступник керівника Громадської ради при Чернігівській облдержадміністрації Тамара Петрова; представник ГО «Громадська ініціатива» Олександр Гашпар; голова комітету з питань сім'ї та захисту прав дітей Громадської ради при Чернігівській ОДА Наталія Проскуріна; кандидат історичних наук, професор, директор Навчально-наукового Інституту історії, етнології та правознавства імені О. Лазаревського Олександр Коваленко; доктор історичних наук, професор кафедри історії України Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Сергій Леп’явко; згадуваний вище генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Юрій Соболь; голова Комітету з питань охорони та використання культурної спадщини Громадської ради при облдержадміністрації Костянтин Ягодовський.

Дієву організаційну та експертну участь у роботі круглого столу взяли представники громадської ради при Міністерстві культури України – члени комісії з питань культурної спадщини та культурних цінностей. Зокрема фахову думку щодо включення комплексу вітчизняних культурних пам’яток до списку ЮНЕСКО висловила її голова Олена Юрченко-Микита. Слово для виступу мали також постійні учасники сесій Комітету світової спадщини ЮНЕСКО голова громадської організації «Андріївсько-пейзажна ініціатива» Марина Соловйова та її заступниця Ірина Никифорова.

У якості експертно-фахового середовища до роботи круглого столу були залучені адміністрації національних заповідників «Софія Київська», «Чернігів стародавній» та «Переяслав». Символічно, що зазначені заклади уособлюють собою той трикутник, який виступив наріжним каменем державного та культурного розвитку України. Адже саме Київ, Чернігів та Переяслав у давній час виступали головними містами Русі та політичними центрами найбільших князівств.

Зокрема про наявний досвід продуктивної співпраці з ЮНЕСКО доповіла генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська. Генеральний директор Національного історико-архітектурного заповідника «Чернігів стародавній» Юрій Соболь розповів про перспективи входження об’єктів заповідної зони Чернігова до переліку світової культурної спадщини. Під час дискусії було визначено що найліпшим формулюванням у поданні попередньої заявки може стати саме культурний ландшафт, що позначається природними об'єктами та архітектурними пам’ятками.

Про ініціативні кроки збереження історико-культурної спадщини Переяславщини в контексті співпраці з ЮНЕСКО під час роботи круглого столу доповів заступник з наукової роботи Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» к.і.н., професор Олександр Колибенко. Під час обговорення найпривабливішим перспективним об’єктом для включення до списку цієї поважної організації було визначено переяславський скансен, що міг би претендувати на включення у відповідну транснаціональну номінацію.

Окрім участі в роботі круглого столу учасники зустрічі було запропоновано екскурсію пам’ятками Чернігова. Зокрема було оглянуто Спасо-Преображенський собор ХІ ст., Борисоглібський собор ХІІ ст., курган «Чорна могила» Х ст., Свято-Успенський Єлецький жіночий монастир та інші об’єкти.

 

Кандидат історичних наук,

член громадської ради Міністерства Культури України                                 Тарас Нагайко

 

Інформацію підготовлено з використанням матеріалу офіційного веб-порталу Чернігівської обласної ради:https://chor.gov.ua.

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены