27 ЖОВТНЯ НАРОДИВСЯ ВСЕСВІТНЬО ВІДОМИЙ НІМЕЦЬКИЙ МИТЕЦЬ ГЮНТЕР ДЕМНІГ

27 ЖОВТНЯ НАРОДИВСЯ ВСЕСВІТНЬО ВІДОМИЙ НІМЕЦЬКИЙ МИТЕЦЬ ГЮНТЕР ДЕМНІГ

Гюнтер Демніг (Gunter Demnig) народився 27 жовтня 1947 р. у місті Берлін. У кінці 1960-их навчався у Берлінському університеті мистецтв, а 1971 р. вступив до університету Касселя, Генссен та після його закінчення продовжив викладацьку діяльність на художньому факультеті університету. У 1985 р. заснував власну мистецьку студію в Кельні.

Ім’я Гюнтера Демніга стало всесвітньо відомим завдяки започаткованому ним у 1992 р. мистецькому проєкті «Камені спотикання» (Stolperstein).  Мета проєкту – повернути пам’ять про невинних жертв, знищених нещадними жорнами нацизму у період 1933-1945 рр. Камені спотикання – це меморіальні знаки кубічної форми 10х10 см з прикріпленою латунною платівкою, на якій викарбувано напис про особу, що стала жертвою – була примусово вивезена до Німеччини та не повернулася, закатована в концентраційному таборі, доведена до самогубства. За задумом автора проєкту «камені спотикання» вмонтовуються в бруківку на місці, де проживала жертва, або там, де вона працювала чи навчалася. І в жодному випадку не там, де вона загинула, оскільки вони покликані вшанувати пам’ять про життя людини, а не її загибель. Камені встановлюються за принципом: «одна жертва – один камінь».

Перший меморіальний знак був вмонтований у бруківку Кельна 1992 р. Станом на 2023 р. у світі вже відкрили такий стотисячний меморіальний знак. Кубічні скульптури встановлені у сотнях міст Європи. Першим містом за межами Європи, де заклали камінь спотикання, став Буенос-Айрес, Південна Америка. В Україні децентралізовані меморіальні знаки розміщені у Рівному, Чернівцях, Києві. Та Переяслав став першим українським містом, яке долучилося до всесвітнього мистецького проєкту.

За задумом автора проєкту місцеві активісти самі визначають, чиї імена викарбувати на латунній табличці меморіального знаку. За сприяння органів місцевого самоврядування та Переяслав-Хмельницького відділення Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» під керівництвом Анелії Ковальської, перші чотири камені спотикання були вмонтовані в бруківку Переяслава 3 липня 2009 р.

  • Марії Яківець – зв’язковій партизанського загону, яка була закатована фашистами (ліцей ім. І. Богуна, вул. Шевченка, 20);
  • Естер Дікінштейн – директорці єврейської школи, розстріляній за зв’язок з партизанами (вул. Гімназійна, 37);
  • Єфросинії Пасацькій і Тетяні Трохименко, які в Німеччині були живцем спалені, бо захворіли на туберкульоз (гімназія № 1, вул. Гімназійна, 4).

Впродовж наступних трьох років у Переяславі продовжилася робота по збору матеріалів до проєкту Гюнтера Демніга. У рамках заходів по вшануванню постатей жителів міста, які постраждали від фашизму у Другій світовій війні, 23 листопада 2011 р. відбулося урочисте закладання ще двох каменів:

  • Беляєву Григорію Павловичу – лікарю, підпільнику, який був розстріляний у квітні 1943 р. (вул. Б. Хмельницького, 137, територія ЦРЛ);
  • Білошицькому Якову Федоровичу – завучу школи №2, який загинув у нацистському таборі Міттельбау-Дора, 8 березня 1944 р. (гімназія № 2, вул. М. Сікорського, 4).

20 липня 2017 р. біля будівлі колишньої синагоги (вул. Сковороди, 73), було закладено ще три камені: Лейвику Гехтману (1885 р. н.), Марії Фальковській (1898 р. н.) та Йосипу Лівшицю (1941 р. н.), які були розстріляні в 1941 р. у Переяславському «Бабиному яру».

Проєкт Гюнтера Демніга «Камені спотикання» зайняв особливу нішу у культурному просторі Німеччини та України. На його основі Баденським театром, Німеччина була створена однойменна театралізована постанова, яка демонструвалася і в Києві. У співпраці Посольства Федеративної Республіки Німеччини та Українського інституту національної пам’яті була організована виставка «Камені спотикання» – пам’ять і соціальна скульптура», яку можна було оглянути у Кам’янець-Подільському та Києві.

За проєкт «Камені спотикання» митець отримав чисельні нагороди орден «За заслуги перед Федеративною Республікою Германія» (2005 р.), медаль Альфреда Топфера (2005 р.), Рейнський талер (2010 р.), медаль Отто Хирша (2011 р.), орден «За заслуги перед землею Баден-Вюртемберг» (2012 р.), орден «За заслуги перед землею Північний Рейн-Вестфалія» (2019 р.).

Старший науковий співробітник НДВ історичного краєзнавства                                       Ганна Наконечна